Hlavní obsah
Za růstem cen uhlí stojí i výrazný pokles produkce v Indonésii Foto: Beawiharta Beawiharta, Reuters

Ceny uhlí míří po mnoha letech prudce vzhůru

Velkoobchodní ceny uhlí v západní Evropě v pondělí vzrostly na nejvyšší úroveň za deset měsíců a proti zhruba devítiletým minimům z poloviny února už získaly asi 50 procent. Uhlí ženou vzhůru rostoucí ceny ostatních paliv spolu s omezováním těžby a výpadky dodávek, uvedla agentura Bloomberg. Růst cen uhlí táhne nahoru i ceny elektrické energie na evropských trzích.

Za růstem cen uhlí stojí i výrazný pokles produkce v Indonésii Foto: Beawiharta Beawiharta, Reuters
Ceny uhlí míří po mnoha letech prudce vzhůru

Jednoletý termínový kontrakt na černé uhlí s dodáním do Amsterodamu, Rotterdamu nebo Antverp zdražoval dnes devátý den po sobě a vzrostl až o 3,2 procenta na 54,60 dolaru za tunu. Od počátku roku tato cena stoupla o 32 procent a smazala podstatnou část loňského propadu o 39 procent.

Světové ceny uhlí od roku 2010 každý rok klesaly pod tlakem zpřísněné vládní ekologické regulace a v USA kvůli konkurenci levného zemního plynu. Propad cen vehnal do bankrotu největší producenty uhlí v USA a doly zavírají i  západoevropské země.

Vlna bankrotů snížila nabídku

Situace těžce doléhá i na těžaře ve střední a východní Evropě, včetně skupiny NWR, která vlastní českou těžařskou firmu OKD; ta je od minulého měsíce v úpadku a dluží přes 17 miliard korun. [celá zpráva]

Uhlí nyní sleduje růst cen ropy z lednových 12letých minim, který táhne vzhůru i další komodity. K růstu cen uhlí přispívá i pokles produkce a významné výpadky těžby; nyní působí zejména narušení produkce v Indonésii, která je největším světovým vývozcem termálního uhlí, uvedla norská konzultační firma Nena AS.

Letošní růst cen ropy, které se na nákladech těžby uhlí podílejí asi 40 procenty, nutí těžaře omezovat produkci nebo odkládat dodávky suroviny na trh, uvedl analytik Trevor Sikorski z londýnské firmy Energy Aspects. Nabídku uhlí dál snížila vlna bankrotu těžařských firem po celém světě, dodal.

Elektřina na burze zdražuje

Evropské termínové ceny elektrické energie se v pondělí kvůli výraznému zdražování uhlí vyhouply na nová letošní minima, uvedla agentura Reuters.

Klíčový německý jednoletý kontrakt vzrostl o 2,1 procenta na 27,25 eura za MWh. Na české burze zdražil jednoletý kontakt o 1,3 procenta na 27,65 eura za MWh.

Růst cen elektřiny pomáhá i akciím největší české energetické firmy ČEZ, které odpoledne posilují o tři procenta na 460 korun za akcii. Vliv má ale i fakt, že se akcie prodávají předposlední den s nárokem na dividendu 40 korun za kus.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků