Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ceny pozemků pro stavbu domů za čtyři roky vzrostly o 17 procent

Kdo před několika lety investoval do koupě pozemku, neudělal chybu. Na rozdíl od cen bytů a rodinných domů, které v období krize klesaly, ceny stavebních parcel stabilně rostly. Vyplývá to z údajů Hypoteční banky a vyjádření analytiků.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Ceny pozemků pro stavbu domů za čtyři roky vzrostly o 17 procent

„Za poslední čtyři roky vzrostla cena pozemku o zhruba 17 procent. Setrvalý růst cen je dán nedostatkem stavebních pozemků, na rozdíl od dostupnosti bytů a rodinných domů,” řekl Novinkám Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky.

Loni začaly mírně růst i ceny bytů a rodinných domů, od roku 2010 ale jejich hodnota klesala. [celá zpráva]

Nejvíce se podle bankovních statistik kupují pozemky v blízkém okolí Prahy a ve Středočeském kraji, a to v zhruba pětině případů - díky vyšší kupní síle Pražanů. Následuje Jihomoravský kraj a rozdíly mezi ostatními kraji jsou pak již minimální.

Přes 60 procent pozemků se nachází v obcích do 5 tisíc obyvatel. Skoro 40 procent pozemků je v kategorii od 501 do 1000 metrů čtverečních, druhé nejčastější jsou pozemky do 500 metrů čtverečních.

HB Index - pozemky

Foto: David Ryneš, Novinky

„Asi se nedá hovořit o tom, že by rostla hodnota všech typů pozemků, pozemky pro výstavbu rodinných domů ale mají stálý růstový potenciál a předpokládáme, že jejich hodnota poroste i nadále. Jsou však lokality typu dříve oblíbených satelitních městeček, které jsou dnes na ústupu, především díky chybějící občanské vybavenosti. Ceny pozemků v těchto lokalitách spíše stagnují nebo dokonce klesají,“ řekl Novinkám Jan Hospodář, ředitel akvizic realitní poradenské společnosti CBRE.

Prostudujte plány okolí

Při nákupu pozemku by si podle něj kupující měl prověřit územní plán města či obce, zda přes pozemek nevedou nějaké inženýrské sítě, které by omezily možnosti výstavby a jaké jsou v okolí stavební plány.

„Aby nebyl překvapen, že mu za dva roky na sousedním pozemku vyroste průmyslová hala. Určitě bych si také prověřil katastr a případné zástavy na pozemku, ale i kapacity přípojek inženýrských sítí, které si kupuji jako součást pozemků. Doporučuji nespěchat, odolat nátlaku typu, že na pozemek je více zájemců,“ dodává Hospodář.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků