Hlavní obsah

Brusel vyhlásil novou strategii podpory biopaliv

Nové podněty pro výrobu a užívání biopaliv v Evropské unii slibuje nový strategický plán, který ve středu přijala Evropská komise (EK). Biopaliva nyní uspokojují jen 1,4 procenta spotřeby pohonných hmot v "pětadvacítce", daleko od plánovaného cíle 5,75 procenta pro rok 2010. Unie tak ve výrobě bioetanolu stále výrazně zaostává za Brazílií a USA.

Brusel vyhlásil novou strategii podpory biopaliv

"Jestli nenaskočíme do rozjetého vlaku, trh přebere někdo jiný. Teď je ta nejlepší chvíle," uvedla včera komisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Bölová. Čeští poslanci už na začátku února schválili, že tuzemské lihovary mohou souběžně vyrábět bioetanol s jinými typy lihu.

Přijatým návrhem se v Česku změnil zákon, který určuje pravidla pro výrobu biolihu a jeho přimíchávání do pohonných hmot. Přimíchávání biolihu do benzínu a nafty by mělo především snížit závislost ČR na dovozu stále dražší ropy, ale i přispět ke zlepšení ovzduší a zemědělcům přinést odbyt pro část produkce obilovin.

Totéž si od rozvoje trhu biopaliv slibuje i EK, jež chce v Unii omezit emise skleníkových plynů, z nichž čtvrtina pochází z dopravy, i nabídnout nové příležitosti farmářům v "pětadvacítce" a v rozvojových zemích.

Farmáři by měli dostávat dotace

Pěstování řepky, cukrovky či třtiny na výrobu bionafty a bioetanolu by mělo nahradit příjmy, které seškrtá nadcházející cukerná reforma. EK navrhuje členským státům zvážit směs opatření, včetně daňových úlev, dotací farmářům, podporu vývoje nové generace biopaliv či preferenční celní sazby na dovoz biopaliv z nejchudších rozvojových zemí, kde by EU také měla podpořit jejich produkci.

Součástí strategie je i revize směrnice o biopalivech, která původně vytyčila cíl uspokojovat dvě procenta spotřeby pohonných hmot biopalivy v roce 2005 a 5,75 procenta v roce 2010. Skutečnost zaostává za záměrem, členské státy by se měly letos rozhodnout, zda se dobrovolný závazek má stát povinným.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků