Hlavní obsah

British Airways kvůli kartelu zaplatí rekordní pokutu

Třetí největší evropská letecká společnost British Airways (BA) dostala největší pokutu ve své historii. Aerolinky se dohodly na vyrovnání s britskými a americkými úřady v celkové výši necelých 270 miliónů liber (přibližně 11,2 miliardy korun).

British Airways kvůli kartelu zaplatí rekordní pokutu

V Británii zaplatí British Airways pokutu 121,5 miliónů liber. Americké úřady vyměřily aerolinkám pokutu rovných 300 miliónů dolarů.

Dlouholetý rival BA Virgin Atlantic Airways na kartelové chování upozornil po společném jednání o navrhovaných palivových příplatcích na dálkových trasách. Virgin sama získala v kauze imunitu za to, že předložila případ britskému úřadu pro hospodářskou soutěž (OFT).

"Tímto se vyřešilo vyšetřování OFT a amerického ministerstva spravedlnosti v British Airways," uvedla BA ve zprávě pro londýnskou akciovou burzu.

Přiznání British Airways jako polehčující okolnost

Pokuta pro BA by byla vyšší, kdyby společnost nepřipustila pochybení. "Kdyby se BA nepřiznaly a nespolupracovaly od začátku, zaplatily by spoustu miliónů liber navíc," řekl ředitel oddělení pro kartelové dohody v OFT Simon Williams. Dodal, že by šlo o desítky miliónů liber.

Kvůli spojení s vyšetřovanou kauzou odešli loni v říjnu z BA dva vysoce postavení manažeři. Letos v květnu si pak BA dala stranou na případné pokuty 350 miliónů liber. Podnik předpokládá, že by mu tato rezerva měla stačit na tresty od kartelových úřadů i v jiných částech světa včetně Evropy, Kanady a Austrálie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků