Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

BMW investuje do stavby polygonu na Sokolovsku přes šest miliard

Vývojové centrum a polygon, které hodlá německá automobilka BMW vybudovat u Sokolova, zaměstná několik stovek lidí. Bavorský výrobce luxusních vozů hodlá investovat 250 miliónů eur, tedy asi 6,35 miliardy korun. Plyne to z návrhu společného prohlášení automobilky a české vlády. Kabinet v demisi by jej měl schvalovat ve středu.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
BMW investuje do stavby polygonu na Sokolovsku přes šest miliard

BMW oznámilo záměr vytvořit testovací centrum pro autonomní řízení a digitální technologie loni v prosinci. [celá zpráva]

Centrum se bude skládat z více než 100 kilometrů zkušebních drah včetně různých technických zařízení, například zkušebních systémů na odolnost proti korozi, laboratoří klimatických zkoušek nebo postřikových závlahových systémů. Celková rozloha bude přibližně 525 hektarů.

Využití pro bývalou hnědouhelnou výsypku

Součástí prohlášení je i záměr získat stavební povolení ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 a zajistit zahájení provozu nejpozději ve čtvrtém čtvrtletí 2022. Vláda má zároveň uznat, že BMW potřebuje dokončit výkup pozemků od současných vlastníků do 31. prosince příštího roku, aby mohly být zahájeny práce.

Lokalita pro projekt se využívala jako výsypka při těžbě hnědého uhlí a po ukončení těžby Sokolovská uhelná začala s rekultivací. Karlovarský kraj již slíbil, že vybuduje napojení silnic a zázemí pro vývojové centrum. Podle odhadů to bude stát 40 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků