Hlavní obsah
David Drumm Foto: Profimedia.cz

Bankéř, který přispěl ke krizi bank v Irsku, musí zůstat ve vazbě

Bývalý ředitel irského finančního ústavu Anglo Irish Bank (AIB) David Drumm musí zůstat až do pátečního slyšení o stanovení kauce ve vazbě. Americký soud mezitím rozhoduje o tom, zda ho pošle zpět do Irska. Tam čelí obviněním souvisejícím s jeho rolí v irské bankovní krizi v roce 2008. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na prohlášení soudu.

David Drumm Foto: Profimedia.cz
Bankéř, který přispěl ke krizi bank v Irsku, musí zůstat ve vazbě

David Drumm byl zadržen v sobotu na předměstí Bostonu, kde žil od roku 2009. V úterý byl převezen ke slyšení před soudem, měl na rukou pouta a na sobě modrou košili a tmavé kalhoty. Během krátkého soudního jednání nijak nemluvil, jen pozdravil soudce. Jeho advokátka Tracy Milnerová prohlásila, že na pátečním slyšení požádá o Drummovo propuštění na kauci. Naznačila rovněž, že budou bojovat proti jeho vydání do Irska.

Irské úřady prý mají připraven spis, v němž Drumma viní ze spáchání až 30 trestných činů a dalších deliktů. Prokuratura už postavila před soud i další vysoké manažery AIB, bankovní krize je tam i předmětem vyšetřování ze strany parlamentu.

Z výsluní na pokraj bankrotu

AIB patřila k největším bankám v Evropě, kvůli krizi se ale dostala do takových problémů, že musela být v lednu 2009 zestátněna, jinak by musela vyhlásit bankrot. Drumm funkci ředitele opustil o měsíc dříve, tedy v prosinci 2008. O dva roky později už ve svém novém bydlišti v Bostonu podal žádost o vyhlášení osobního bankrotu. Svému bývalému zaměstnavateli dluží více než 11 miliónů dolarů (262 miliónů Kč) z půjček, které dostal.

Soud v Bostonu však letos Drummovu žádost odmítl s tím, že není věrohodná a že Drumm lhal a jednal podvodně, když požadoval, aby byl v USA prohlášen za platebně neschopného.

Na záchranu banky, kterou Drumm vedl v letech 2005 až 2008, musela irská vláda z peněz daňových poplatníků vynaložit asi 30 miliard eur (812 miliard Kč). Byla to skoro pětina hrubého domácího produktu Irska. Tato kauza je považována za hlavní zdroj bankovní krize, do které se následně Irsko dostalo. Země sama pak musela požádat o mezinárodní finanční pomoc, kterou dostala v roce 2010.

Letos v červenci soud v Irsku poslal na 18 až 36 měsíců do vězení tři bývalé zaměstnance AIB. Od začátku irské finanční krize to byli první bankéři, kteří byli v Irsku odsouzeni k nepodmíněnému trestu vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků