Hlavní obsah

Babišův Agrofert zvýšil tržby na 111 miliard

Skupina Agrofert, která patří k největším v českém zemědělství, potravinářství a chemii, zvýšila v loňském roce podle předběžných výsledků nekonsolidované tržby meziročně o více než 10 procent na 111 miliard korun. V úterý to potvrdil miliardář a zároveň generální ředitel společnosti Andrej Babiš.

Babišův Agrofert zvýšil tržby na 111 miliard

"Bylo toho (vyšší tržby) dosaženo hlavně nárůstem cen komodit, protože dnes všechno extrémně stoupá, všechno je drahé a dražší," uvedl Babiš, podle kterého největší podíl na loňském zisku skupiny mají její chemické společnosti.

Zisk vykázaly také české masokombináty. "Na Slovensku jsou na tom podniky většinou podstatně hůře než v Čechách. Zpracování drůbeže na Slovensku bylo v mínusu a pekárny také. Tam je trh podstatně horší," podotkl Babiš.

Agrofert má na 224 společností 

Do konsolidačního celku skupiny Agrofert na konci loňského roku patřilo 171 českých a slovenských firem z potravinářského, zemědělského a chemického průmyslu. Celkem je v jejím portfoliu 224 společností, ve kterých má více než desetiprocentní podíl. V roce 2006 jich bylo 191.

"V roce 2007 jsme nakoupili 34 společností a z našeho portfolia ubylo 24 společností, a to většinou fúzemi a částečně i divesticemi," uvedl Babiš.

Dodal, že zisky skupiny Agrofert, která značnou část produkce vyváží, snižuje i posilující koruna. "Tyto všechny vlivy působí proti sobě a výsledky, které jsme (v roce 2007) dosáhli, proto považuji za velký úspěch. V budoucnosti asi bude problém takovéto výsledky zopakovat," podotkl.

V roce 2006 skupina Agrofert zvýšila čistý konsolidovaný zisk na 3,8 miliardy korun. O rok dříve skupina vykázala zisk 3,63 miliardy Kč. Konsolidované tržby Agrofertu předloni činily 72 miliard Kč, což bylo o pět miliard korun více než v roce 2005.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků