Hlavní obsah
Muž se fotí telefony iPhone v obchodě v Pekingu Foto: Damir Sagolj, Reuters

Apple čeká první pokles příjmů za 13 let, zájem o iPhony může opadnout

Společnosti Apple by měly poprvé za posledních 13 let klesnout příjmy. Zástupci amerického počítačového gigantu to uvedli při úterním odhalení hospodářských výsledků za uplynulý kvartál. Podle analytiků příjem v tomto čtvrtletí klesne i kvůli tomu, že slábne zájem o chytré telefony iPhone. Že by mohla poptávka po jablečných smartphonech během tohoto kvartálu vůbec poprvé klesnout, potvrdil i šéf Applu Tim Cook.

Muž se fotí telefony iPhone v obchodě v Pekingu Foto: Damir Sagolj, Reuters
Apple čeká první pokles příjmů za 13 let, zájem o iPhony může opadnout

Nejhodnotnější společnost na světě podle tržní kapitalizace očekává, že příjmy v tomto čtvrtletí do konce března klesnou na zhruba 50 až 53 miliard dolarů. Loni ve stejném čtvrtletí činily 58 miliard dolarů.

Generální ředitel Applu Tim Cook během úterní telekonference s analytiky uvedl, že v tomto čtvrtletí asi klesne i prodej telefonů iPhone. Situace, ve které se firma nyní nachází, se oproti stejnému období před rokem "dramaticky" změnila.

Podmínky jsou podle Cooka "extrémní", ať už to jsou výrazné kurzové změny, zpomalující hospodářský růst, či klesající ceny komodit.

Vytáhne Apple eso z rukávu?

Prognózy podle agentury Reuters naznačují, že Apple by v tomto kvartálu mohl prodat 50 až 52 miliónů iPhonů. Loni ve stejném čtvrtletí prodal 61,2 miliónu iPhonů. Prodej těchto zařízení by mu tak klesl vůbec poprvé v historii, uvedl analytik Daniel Ives ze společnosti FBR Capital Markets&Company.

Cook míní, že propad nebude tak masivní, jak předpovídají někteří analytici. Růst přitom není zcela vyloučen, protože 60 procent zákazníků, kteří iPhony vlastnili před uvedením nejnovějšího modelu iPhone 6 na trh, svoje starší telefony za jednu z novinek 6 či 6S ještě vymění, naznačil také.

Americký počítačový gigant by navíc mohl vytáhnout eso v rukávu. Podle spekulací, které kolují v posledních dnech internetem, bychom se totiž v březnu mohli dočkat malého čtyřpalcového iPhonu 5se. [celá zpráva]

Ten by mohl poptávku po jablečných smartphonech opět oživit, protože bude mimo jiné lákat uživatele i relativně nízkou cenou. Zatímco většina jablečných telefonů v posledních letech atakuje při uvedení na trh cenovou hranici okolo 20 tisíc korun, novinka by se údajně měla prodávat za 509 dolarů, tedy v přepočtu za 13 800 Kč.

Vlevo je starý iPhone 5 a vpravo chystaná novinka, která by se měla jmenovat iPhone 5se.

Foto: repro onemorething.nl

Čistý zisk Applu za tři měsíce do 26. prosince sice vzrostl o 1,9 procenta na rekordních 18,36 miliardy USD (asi 456 miliard Kč). Růst prodeje iPhonů se ale téměř zastavil. Apple v tomto období prodal 74,8 miliónu iPhonů, což je jen o něco málo více než předloni ve stejném čtvrtletí, kdy se prodalo 74,5 miliónu kusů těchto přístrojů. Šlo přitom o první celé čtvrtletí, v němž se prodávaly nové iPhony 6S a 6S Plus.

Meziroční nárůst prodeje o 0,4 procenta je vůbec nejhorší od uvedení produktu na trh v roce 2007.

Související téma:

Příjmy Apple ve fiskálním prvním čtvrtletí stouply o 1,7 procenta na rekordních 75,87 miliardy USD (1,89 biliónu Kč), zaostal ale za odhady analytiků. Firma dává neuspokojivý výsledek do souvislosti se silnějším americkým dolarem; příjmy prý kvůli němu byly nižší o zhruba pět miliard dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků