Hlavní obsah

Analytici nevěří, že ECB zvýší v září úroky

Analytici investičních bank už nemají příliš velkou důvěru v to, že Evropská centrální banka (ECB) v září sáhne k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Jako důvod uvádějí turbulence na finančních trzích, které znemožňují efektivní prognózu. Finanční podmínky v eurozóně se prý zhoršily, i když ECB měla snahu problém řešit.

Analytici nevěří, že ECB zvýší v září úroky

ECB několik dnů dodávala do finančního systému dodatečnou hotovost, aby předešla vzniku krize. Celkem přitom napumpovala do finančního sektoru desítky miliard eur. Podle expertů bude zřejmě nyní chtít a v nejbližších týdnech vyhodnotit dopady na trh.

Globální finanční systém v plné síle pocítil dopady problémů, s nimiž se potýká část hypotečního trhu ve Spojených státech. Prudce klesat začaly hlavně akciové trhy, ale změna v chování investorů byla znát i na devizovém trhu, odkud odcházeli spekulanti. Výsledkem byl především prudký růst kurzu jenu.

Americká centrální banka (Fed) v pátek o půl procentního bodu na 5,75 procenta snížila diskontní sazbu, za kterou si banky půjčují peníze mezi sebou. Fed rovněž v pátečním sdělení naznačil, že je připraven sazbu snížit, pokud si to vyžádá situace. Tento krok vedl k oživení finančních trhů a prudkému růstu cen akcií.

Problémy s kvalitou hypotečních úvěrů způsobily, že banky si přestaly důvěřovat, a situaci tak musel uklidňovat Fed. Šlo přitom o zcela překvapivý krok, protože banka sazby upravuje zpravidla pouze na schůzkách měnového výboru.

Základní úrok v eurozóně je na čtyřech procentech a všeobecně se mělo zato, že ECB v září sazbu zvýší na 4,25 procenta. Tomu ale teď už věří málokdo.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků