Hlavní obsah
Sídlo centrální americké banky (FED) Foto: Larry Downing, Reuters

Americká vláda pomůže bankám od špatných aktiv až za bilión USD

Spojené státy vynaloží na odkup špatných aktiv z portfolií bank 75 až 100 miliard dolarů (až 1,96 biliónu Kč). Uvedlo to v pondělí americké ministerstvo financí. Američané použijí peníze k nastartování nového programu který bankám pomůže od špatných aktiv v objemu až jednoho bilionu dolarů (až 20 biliónů Kč). Americká burza na oznámení reagovala růstem hodnoty akcií.

Sídlo centrální americké banky (FED) Foto: Larry Downing, Reuters
Americká vláda pomůže bankám od špatných aktiv až za bilión USD

Program má tři části a peníze z něj budou postupně uvolňovány přes účty Federálního rezervního systému (Fed), který v USA plní roli centrální banky, a Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC). Pomocí těchto finančních prostředků budou veřejně-soukromá investiční partnerství kupovat špatná aktiva.

Ministerstvo zpočátku zaměstná pět investičních manažerů, později možná i více. Manažeři ale podle agentury Reuters budou muset prokázat, že jsou schopni ze soukromých zdrojů zajistit až 500 milionů dolarů. Ty pak využijí právě na odkupy aktiv. Zájemci o místa investičních manažerů se ministerstvu mohou hlásit do 10. dubna. Úspěšní uchazeči budou informováni do 1. května.

Americký akciový trh téměřokamžitě prudce vzrostl a jeho hlavní Dow Jonesův index získal asi 500 bodů čili skoro sedm procent. Nejlepší jednodenní výkon za posledních pět měsíců podaly akcie díky reakci investorů na slibované očištění bankovního sektoru od toxických hypotečních aktiv, která ochromují úvěrové trhy a oddalují oživení ekonomiky.  

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků