Hlavní obsah

Český akciový trh ve čtvrtek znovu oslabil. "Silný zahraniční prodejce tlačí ČEZ dolů," uvedl na internetových stránkách společnosti Patria Finance Viktor Reischig. Podle něj to byly právě tyto prodejní příkazy v prostředí nízké likvidity, které rozhodly o sestupu nejsilnější české akcie, spíše než zprávy o možném odvolání Alana Svobody z vedení ČEZ. Energetický koncern ve čtvrtek na pražské burze klesl o 1,05 procenta na 813,20 Kč.

Akciový trh znovu oslabil

 Nedařilo se také Komerční bance, která nesplnila naděje investorů a klesala pod hranici 3400 Kč. Ve čtvrtek uzavřela na 3386 Kč s úbytkem 0,70 procenta. V závěru seance ji v rychlosti poklesu předběhl Unipetrol, který sestoupil o 1,23 procenta na 264,50 Kč. Akcie Orco posílily o 1,55 procenta na 2563 Kč, Český Telecom o 0,08 procenta na 492,40 Kč. Index PX klesl o 0,46 procenta na 1509,6 bodu. "Období poklesu zřejmě ještě není zcela u konce," předpovídá Michal Semotan z J&T Banky.

Akcie na velkých evropských burzách kolísaly, ranní mírný vzestup vystřídal mělký propad. Zisky zaznamenaly například maloobchodní řetězce. Francouzský Carrefour zpevnil o 4,6 procenta po oznámení, že se jeho tržby v posledním čtvrtletí zvýšily o 8,3 procenta. Dobré výsledky hospodaření hlásil také podnik na výrobu mobilů SonyEricsson, jeho částečný vlastník Ericsson pak posílil o jedno procento. Již bez nároku na dividendu se obchodovaly akcie DaimlerChrysler, a tak oslabily o 3,5 procenta. Cenné papíry Volkswagenu snížily svoji cenu o 1,2 procenta.

Cena ropy se v minulých dnech již přibližovala hranici 70 dolarů za barel, ve čtvrtek ale oslabila po zprávě, že zásoby ropy v USA jsou nejvyšší v posledních osmi letech. Květnové kontrakty na ropu WTI se prodávaly za 68,12 dolaro za barel. Také ceny kovů mírně ztrácely ze svých nedávných maxim, a to včetně zlata, které se dostalo zpět pod 600 dolarů za troyeskou unci. Výnos desetiletých amerických vládních dluhopisů se zvýšil nad pět procent, poprvé od června roku 2002.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků