Deficit veřejných financí se podle Hejduka příští rok zvýší na 4,2 procenta hrubého domácího produktu proti cíli 3,3 procenta, s nímž počítal dosavadní plán přijetí eura. Letos má schodek podle metodologie Evropské unie dosáhnout 3,5 procenta.

"Mezera (mezi odhadem a kritérii pro přijetí eura) se spíše rozevírá než uzavírá," řekl Hejduk ve svém prvním rozhovoru pro média od úterního jmenování. Nové odhady podle něho počítají pro rok 2008 s deficitem 3,5 procenta HDP a další rok se schodkem 3,2 procenta, což je stále nad tříprocentním limitem pro vstup do eurozóny. Původní konvergenční plán předpokládal pro rok 2008 se schodkem 2,7 procenta, což by umožňovalo Česku přijmout euro v roce 2010.

"Odhadovaný deficit ani v roce 2009 neklesne pod tři procenta. Pokud samozřejmě výdajová strana rozpočtu neprojde reformami," řekl Hejduk.

Čeští politici i odborníci již opustili představu vstupu do eurozóny v roce 2010. Rozpočtové reformy jsou navíc v nejbližší době nepravděpodobné, protože země je po nerozhodných červnových volbách politicky ochromena.

Hejduk uvedl, že vláda se nyní omezuje na provizorní omezování výdajů, postupuje v souladu s doporučeními OECD a dalších mezinárodních institucí, které doporučují získat nad rozpočtem větší kontrolu.