Novinářům to řekl zástupce akcionářů, budoucí předseda představenstva a generální ředitel Tatry Ronald Adams. "Předpokládáme, že naše dceřiné společnosti by měly růst o 11 procent ročně," dodal.

Majoritní podíl 81 procent v Tatře získala za 26,2 miliónu dolarů společnost Blue River. [celá zpráva] Tvoří ji KBC Private Equity, nynější akcionář Tatry - společnost Vectra, americký businessman Sam Eyde a společnost Meadow Hill, což je rodinná firma Ronalda Adamse a jeho ženy Edity.

Blue River, jak řekl Adams, by se měla brzy přejmenovat na Tatra Holdings. Tatra se chce soustředit na Rusko a Evropu, ale i na vojenské trhy na celém světě, na oblast ropného a plynárenského průmyslu. Hodně si slibuje od indického trhu a od kontraktů pro ozbrojené složky USA a Izraele. S jejich zástupci se má vedení firmy setkat příští týden.

Nákup nákladních tater pro českou armádu nedávno schválila česká vláda, kontrakt však stále nebyl podepsán. [celá zpráva] "Abychom zajistili nárůst výroby a tržeb, máme záměr zcela revidovat technické záležitosti našeho nákladního vozidla," prohlásil před novináři Adams. Firma posoudí, zda je možné kvůli odlehčení těžkých vozů zredukovat počet dílů, který je nyní, jak řekl Adams, o padesát procent vyšší než u konkurence. Podle něho je nezbytné také využívat lehčí materiály místo tradiční těžké oceli.

V nabídce i motor chlazený vodou

Firma plánuje rozšíření nabídky o vodou chlazený motor, který by byl do vozidel dodáván vedle tradičního tatrováckého, vzduchem chlazeného motoru. "Chceme nabídnout rovněž nákladní vozy s pevnou nápravou, které by byly alternativou k nabídce vozidel s výkyvnými polonápravami, jimiž je Tatra známá," pokračoval. "Další věcí, na které však už nyní pracujeme, je nový systém nezávislého zavěšení kol," dodal.

Nový vlastníci rozhodli o rozšíření představenstva na devět členů. Vedle Adamse, který bude předsedou představenstva, budou jeho členy nový výkonný generální ředitel, jehož jméno firma oznámí do dvou týdnů, finanční ředitel Igor Vlček, šéfové tří dceřiných firem Tafonco, Tawesco a Taforge, dále výrobní ředitel Tatry, šéf výzkumu a vývoje a obchodní a marketingový ředitel.

Tatra nyní zaměstnává necelých 1500 lidí, celá skupina má 3100 zaměstnanců. Loni prodala 1053 kompletních nákladních vozidel, plán pro letošek předpokládá prodej minimálně 1224 automobilů.