"Je to úžasné vzhledem k seznamu měst, která Praze konkurují. Ještě důležitější však je, že Praha výrazně překonává své konkurenty ze střední a východní Evropy, konkrétně Varšavu, která je na 18. místě, Budapešť, jež skončila 22., a Moskvu i Vídeň," uvedl vedoucí pronájmu kancelářských ploch Cushman & Wakefield v Praze Andrew Thompson.

Londýn zvýšil svůj náskok před Paříží a stal se nejžádanějším evropským městem k založení firmy. Barcelona přeskočila Brusel o jednu příčku a dostala se na 4. místo, Frankfurt si drží třetí pozici. Pět ze 16 nejžádanějších měst pro podnikání se nachází v Německu. Největšího vzestupu mezi hodnocenými městy dosáhl Hamburk - o 3 místa na 16. pozici, Düsseldorf pak postoupil o 2 příčky na 14. místo.

Studie European Cities Monitor vychází z průzkumu mezi členy vyššího vedení a představenstev, kteří rozhodují o umístění 507 předních evropských firem. Zkoumá faktory, jež firmy považují za důležité při rozhodování, kde vytvořit sídlo firmy. Následně pak srovnává, jak si 33 nejlepších měst Evropy vede v každém z nich. Za nejdůležitější je považována komunikace, náklady a kvalita života.

Pomáhají veletrhy

"Praha těží z výhod aktivního přístupu k marketingu a rozvoji města. Máme za to, že zčásti se na tom podílí globální činnost organizací jako Czechinvest a Czech Trade, aktivní přístup obchodních komor i samotných podniků. Podle nás Praze prospívá i účast na celosvětových veletrzích, jako je například výroční veletrh nemovitostí MIPIM. Samozřejmě i propagace ostatních měst, jako je Brno, Ostrava a Plzeň, pomáhá nepřímo propagovat i Prahu," uvedl Thompson.

Praha by podle něho měla zaměřit pozornost na vnímání dostupnosti kvalitních kancelářských prostor a kvalitního personálu. "Praha bude nadále těžit z pozice nového člena EU. Nástup další skupiny nových členů EU, jako je Rumunsko, však nejspíše přinese zostření konkurence měst, například Bukurešti," dodal Thompson.

Nejoblíbenější evropská města z hlediska podnikání
pořadí v roce 2006 pořadí v roce 2005 město
1 1 Londýn
2 2 Paříž
3 3 Frankfurt
4 5 Barcelona
5 4 Brusel
6 6 Amsterdam
7 7 Madrid
8 8 Berlín
9 9 Mnichov
10 10 Curych
11 12 Dublin
12 11 Milán
13 13 Praha
14 16 Düsseldorf
15 14 Lisabon
16 19 Hamburk
17 17 Stockholm
18 20 Varšava
19 19 Birmingham
20 18 Ženeva