Vzhledem k tomu, že z celkového počtu zahraničních turistů jich Prahu navštíví přes 60 procent, jedná se o nezanedbatelný pokles. Přibližně stejný stav je v počtu přenocování. Průměrný zahraniční návštěvník v ČR stráví tři noci, přičemž pražský průměr je opět o něco vyšší.

Nejvyšší nárůst zaznamenal Pardubický kraj (32,2 procenta), nicméně v absolutních číslech to nemá přílišný význam, neboť podle statistik kraj navštívilo v prvním pololetí jen necelých třicet tisíc zahraničních turistů, tedy asi jedno procento z celkového počtu.

Evropanů jezdí méně

O pokles počtu zahraničních návštěvníků v Praze se postarali hlavně Evropané, kteří s výjimkou Rusů přijíždějí méně.

Poslední významný výpadek způsobili britští "pivní turisté". Ti zamířili do pobaltských států, kde je to, za čím hlavně míří - alkohol a sex - přijde ještě levněji než u nás.

Ochota a úsměv

Česko se dlouhodobě potýká s nedostatečně rozsáhlou a zejména nepříliš kvalitní infrastrukturou v mimopražských oblastech. Nejsou tam hotely nejvyšších kategorií, někde není vícejazyčná průvodcovská služba.

Do řady míst, včetně takových, která jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, vedou silnice, které jsou pro velký turistický autobus obtížně sjízdné.

Odborníci upozorňují, že přitažlivost Prahy a dalších hojně navštěvovaných míst se může brzy vyčerpat. Ti, kteří už viděli Hradčany, Karlův most, krumlovský zámek nebo karlovarskou kolonádu, nebudou mít důvod se vracet, pokud budou okrádáni ve směnárnách, v taxících, obtěžováni kapsáři a falešnými policisty, "přepadáni" neotesanými revizory v metru.

Člen prezídia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura upozorňuje i na to, že i v chování lidí na ulicích vůči turistům často chybí ochota a úsměv.

Pokud nebudou mít zahraniční návštěvníci pocit, že přijeli do bezpečného a vlídného prostředí, kde jsou vítáni a kde mohou strávit několik příjemných a bezstarostných dnů, může se stát, že dnešní desetiprocentní podíl cestovního ruchu na HDP začne klesat.