"Je to dobrá zpráva pro všechny cestující, kteří si zakoupili zájezd a nyní mají obavy, že by na dovolenou nemuseli odletět, nebo že je čekají problémy s návratem do ČR," sdělil Právu ředitel vnějších vztahů ČSA Daniel Plovajko.

Na 17. až 20. června plánují České aerolinie celkem šedesát charterových letů, které si objednaly cestovní kanceláře. Ty teď mají jistotu, že se lety uskuteční.

Na tom, že se v úterý od čtyř hodin ráno zastaví všechny lety na pravidelných linkách ČSA, však piloti trvají. Zrušení stávky podmiňují přijetím návrhu samostatné kolektivní smlouvy, který vedení předložili.

"Jde o taktický krok, který má odborové organizaci pilotů otevřít cestu ke zvýšení mezd. Ty nyní u výkonných letců měsíčně v průměru dosahují 100 500 korun. Podle návrhu Sdružení dopravních pilotů ČSA by v průběhu následujících dvou let měly stoupnout až na 214 tisíc korun," uvedlo včera vedení ČSA.

Šimonovský: stávka je bezdůvodná

Ministr dopravy Milan Šimonovský v pátek označil chystanou stávku pilotů, i stávkovou pohotovost letušek a stewardů, leteckých mechaniků a inženýrů ČSA, za bezdůvodné. Připomněl, že stát nemůže a ani nebude Českým aeroliniím na krytí ztrát finančně přispívat. Současný postup vedení aerolinií při vyjednávání s piloty ministerstvo podporuje.

ČSA každý den vypraví v průměru 160 letů a přepraví deset tisíc cestujících. Kvůli stávce by denně přišly nejméně o třicet miliónů korun.