"Vycházíme z toho, že je třeba zvýšit důchody nad povinnou valorizaci, která by činila zhruba 343 koruny. Můj návrh jde nad toto minimum - penze se zvýší v průměru o 6,2 procenta, tedy o pět set korun," uvedl Nečas.

Valorizovány budou všechny typy důchodů, tedy kromě starobních i invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí. Pokud by chtěla vláda důchody valorizovat jen o zákonné minimum, tedy o inflaci a jednu třetinu růstu mezd, byla by valorizace o dvě procenta nižší, než navrhnul Nečas.

Růst penzí si vyžádá zhruba 16,9 miliardy korun navíc. Nyní průměrný důchod činí asi 40,9 procenta průměrné mzdy. Od ledna by to mělo být 41,2 procenta. Reálná hodnota průměrného starobního důchodu by v příštím roce měla dosáhnout 109,1 procenta reálné hodnoty starobního důchodu z roku 1989. Letos se rovná asi 106 procentům.

Vlada již na svém minulém zasedání rozhodla o zvýšení deficitu státního rozpočtu na příští rok o dalších deset miliard, protože na začátku prosince dojdou prostředky na důchody. [celá zpráva]