Tento požadavek mají i další organizace. Nová smlouva by měla umožnit lepší podmínky pro profesi i lepší pozici pro případné mzdové jednání.

Odboráři však odmítají snahy managementu ČSA o zúžení celého sociálního konfliktu ve firmě na otázku neopodstatněných mzdových nárůstů. "Konkrétně ve vztahu k naší organizaci mzdové otázky vůbec ještě nebyly na pořadu jednání," uvedl předseda organizace Josef Maurer.

Piloti budou stávkovat

Nejradikálněji hodlají prosazovat své zájmy piloti, kteří včera vyhlásili na příští úterý časově neomezenou stávku. Původně plánovali stávku již na pátek, ale vzhledem k referendu termín posunuli. Do stávky se podle šéfa sdružení pilotů Radomila Kratochvíla zapojí většina z 350 dopravních pilotů.

Piloti přitom připouštějí, že stávka nemusí být definitivní. "Naším cílem není stávka, ale dohoda. Ještě je možnost stávku zvrátit," prohlásil včera Kratochvíl.

Ostatní organizace mechaniků, leteckých techniků a inženýrů zatím drží stávkovou pohotovost a zvažují definitivní rozhodnutí, zda se k protestu pilotů také připojí. Rozhodnutí padne v pondělí.