V celé Evropě tráví více času v práci muži než ženy, uvádí dále studie. V ČR ženy se stálým pracovním poměrem odpracují v průměru 35,5 hodiny týdně, zatímco muži 38,8 hodiny. Vůbec nejpracovitějším Evropanem je polský muž, který v práci tráví týdně asi 45,4 hodiny. "Nejlínější" jsou naopak Italky se 33 odpracovanými hodinami.

Ekonomové však upozorňují, že čas strávený v práci nelze zaměňovat s produktivitou, která je zatím v ČR a ve střední a východní Evropě nižší než na Západě. Češi tak v podstatě mohou odvést ještě podstatně méně práce než Francouzi, kteří se drží na chvostu tabulky.

I Slováci pracují více než Češi

Češi si ale na rozdíl od Francouzů od práce tolik neodpočinou. Zatímco v České republice je minimální zákonem stanovená dovolená během jednoho roku 20 dní, v zemi galského kohouta se mohou zaměstnanci podle zákona rekreovat o pět dní déle.

Evropská nadace pracovala, narozdíl od Eurostatu, jenž Čechům pravidelně přisuzuje punc jednoho z nejpracovitějších národů v Evropě, s údaji jednotlivých národních statistických úřadů, které pak srovnala. Například Slováci, kteří se podle dat evropských statistiků drží pravidelně za Čechy, se tak najednou vyhoupli před ně.