"Očekáváme, že v takovém případě by koruna prudce oslabila. Investoři by v panice rychle opouštěli trh a prodávali koruny. Kurs by se tak mohl propadnout až ke 32,50 CZK/EUR. Důvodem tohoto oslabení by byl strach z odlivu investic. Mnozí investoři totiž v minulosti přišli do Česka s vidinou, že se země jednou stane členem EU," řekl Právu analytik Volksbank Vladimír Pikora.

Podle něj by někteří investoři uvažovali o tom, že své aktivity raději přesunou do jiné kandidátské země, která jim rovněž přinese levnou pracovní sílu, ale zároveň i jednotný evropský trh.

"Kromě toho by zde byly obavy ze zpomalení přílivu nových investic. Trh by tyto obavy v prvních hodinách po zveřejnění nejspíš nadhodnotil, a kurz by proto později mírně korigoval. Devizové trhy mají totiž tendenci reagovat na nečekané zprávy přehnaně," soudí Pikora.

Okamžitá reakce

"Souhlasím s názorem, že akciový, dluhopisový i měnový trh je po pozitivních slovenských a polských referendech připraven reflektovat pouze kladný výsledek našeho hlasování," řekl ČTK Radek Létal z ACE Global Finance.

Reakce finančních trhů na neúspěch referenda by byla podle obchodníků okamžitá, zejména v zahraničí. "Pro finanční trhy by to byl šok, takže první reakce by byla negativní a prudká - oslabení koruny, akciového i dluhopisového trhu," tvrdí také ředitel Conseq Finance Jan Vedral.

Podle ČTK by se případná převaha ne v plebiscitu zřejmě nejvíce dotkla koruny a akcií. Zahraniční investoři totiž s korunou obchodují s klíčovým předpokladem vstupu České republiky do EU. Akcie zase zahraniční kupci letos vyhnali ke tříletému rekordu. "Nejsilnější reakci bych očekával na kursu koruny," mínil Jan Schiesser z Atlantik finanční trhy. "Nejhůře by byl pravděpodobně zasažen akciový trh," soudí Vedral.