"Je to úvaha ke zvážení, protože medicína je a bude v důsledku nejmodernějších léků a léčebných postupů stále dražší," řekl ve čtvrtek Právu Rath. "Samozřejmě že tak závažný krok by musel udělat parlament po diskusi napříč politickým spektrem," dodal.

Zvýšení pojistného minimálně o jedno procento by se podle Ratha mohlo rozdělit rovnoměrně mezi zaměstnance a zaměstnavatele. Dosud z 13,5 procenta zaměstnanec odvádí ze svého platu 4,5 procenta a zaměstnavatel za něj devět procent.

Léčba stále dražší

Jak Rath dále prohlásil, víc by měli platit i podnikatelé. "Ti zatím odváději na zdravotní pojištění v průměru jen třetinu toho, co zaměstnanci," připomněl.

K úvaze o zvýšení pojistného vedou Ratha stále rostoucí finanční požadavky zdravotníků a nemocnic. Například Česká onkologická společnost požaduje, aby nejmodernější léky na rakovinu dostali všichni pacienti, kteří je potřebují, a ne jenom někteří. Jde o miliardy korun ze zdravotního pojištění navíc. Psychiatři by zase chtěli deset miliard na obnovu léčeben, které jsou v dezolátním stavu.

"Požadavky mají i ostatní oblasti zdravotnictví. Kdybychom je sečetli a chtěli všechny uspokojit, potřebovali bychom jednorázově sto miliard korun," informoval Rath.

Ministr se přitom inspiruje příkladem Německa. Tam bylo nyní v rámci reformy zdravotnictví navýšeno povinné zdravotní pojištění ze 14,3 na 14,8 procenta. "U nás je 13,5 procenta a nezměnilo se už od roku 1992," uvedl ministr.

ČSSD to nemá ve svém programu

Rath si je současně vědom, že zvýšení pojistného nebude snadné v ČR prosadit. "Já osobně s navýšením pojistného nemám problém. Určitě by mě ale vyhnali ekonomové, protože budou tvrdit, že to není možné, neboť by se zvýšila daňová zátěž občanů i firem," soudí ministr.

Navíc Rath konstatoval, že ČSSD nemá zvýšení pojistného ve svém programu, i když někteří její členové mají stejný názor jako on. "Pokud však budeme chtít zajistit pacientům nejmodernější léčbu a léky, pak ke zvýšení pojistného stejně spějeme. Je to jen otázka času," prohlásil.