Součástí materiálu, který ministerstvo předloží do vlády do 15. srpna bude i návrh opatření, vedoucích ke snížení výdajů státu v roce 2007. Tato navrhovaná opatření zahrnou jak změny zákonů, tak i některých usnesení vlády, jež se týkají příjmové a výdajové strany státního rozpočtu.

V pondělí proběhlo na ministerstvu financí první kolo jednání se zástupci odborových organizací, působících ve veřejném sektoru, týkající se růstu platů v rozpočtové sféře v příštím roce.

Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) o deficitu ve výši 88 mld. korun mluvil už na začátku července. Zároveň uvedl, že příští vláda bude muset kvůli dodržení současného předběžného návrhu rozpočtu zvážit, u kterých zákonů odloží datum začátku jejich platnosti. [celá zpráva]

Sociální zákony schválené na jaře letošního roku totiž zvýší výdaje státu o zhruba 50 miliard korun. Schodek rozpočtu by tak mohl dosáhnout až 160 mld. korun. Takto vysoký deficit by mohl ohrozit přijetí eura v roce 2010. [celá zpráva] V letošním roce MF plánuje schodek rozpočtu 74,4 miliardy.