Na dotaz, proč se Berdárovo jmenování tak protáhlo, když ho představenstvo na post generálního ředitele vybralo už počátkem dubna, ministr odpověděl: "Jde o špičkového manažera, který měl závazky vůči americké společnosti Dell Computer, jejíž české a slovenské filiálce dosud šéfoval. Český Telecom je bez generálního ředitele už od loňského listopadu, kdy byl v souvislosti z nezdařenou privatizací z tohoto postu odvolán Přemysl Klíma a řízením dočasně pověřen předseda představenstva Ondřej Felix.

Valná hromada také projedná zásadní změny ve stanovách Českého Telecomu. Cílem je zjednodušit a zrychlit rozhodování, aby společnost pružněji reagovala na aktuální trendy v telekomunikacíh a byla připravena na chystanou privatizaci. Proto se výrazně posílí pravomoci dozorčí rady a pětičlenné představenstvo se změní v plně manažerský orgán. Předsedou patnáctičlenné dozorčí rady se stane právě Felix. Osm zástupců v ní bude mít stát, pět zaměstnanci a zbývající dvě místa zaujmou představitelé minoritního akcionáře Telecomu - konsorcia Tel Source.

Koupi Eurotelu posoudí ÚOHS

Nové stanovy mají rovněž zajistit dostatečnou autonomii mobilnímu operátorovi Eurotel, až se jeho stoprocentním vlastníkem stane Telecom. Podle Mlynáře bude akvizice ukončena do konce letošního roku. Dosud měl Telecom v Eurotelu 51procentní podíl, a zbývajících 49 procent vlastnilo americké konsorcium Atantic West. Podle smlouvy, která byla podepsána 5. června, koupí Telecom od Američanů jejich akcie Eurotelu za 1,05 miliardy dolarů (v přepočtu přes 28 miliard korun).

Na otázku Práva, zda smlouva s Atlantic West nemůže zkrachovat stejně, jako předchozí dohoda s Američany v roce 2001, odpověděl Mlynář: "Smlouva byla podepsána a čeká už pouze na schválení valnou hromadou. Pokud ji nezpochybní Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), vstoupí definitivně v platnost." V rámci restrukturalizace Českého Telecomu by se pak Eurotel měl stát jeho dceřinou společností. Management Telecomu však nebude moci v tomto mobilním operátorovi provádět personální změny - takovou pravomoc dostane pouze dozorčí rada. "Jde o to, aby Eurotel, který má vyšší firemní kulturu a lepší výsledky než Český Telecom, mu nebyl automaticky podřízen," zdůraznil Mlynář.

Superdividenda prý rating nesníží

Na programu valné hromady bude kromě Eurotelu i otázka dividendy. Ještě před několika měsíci Mlynář nepřipouštěl vyplacení superdividendy. Přesto teď podporuje, aby na dividendu byla vyčleněna částka 18,5 miliardy korun, z níž stát získá kolem deseti miliard. "Stát se snaží být dobrým hospodářem a rozhodně neudělá kroky, které by zhoršily investiční rating Telecomu. Proto podporuji vyplacení dividendy přiměřené situaci, a tou 18,5 miliardy skutečně je," prohlásil Mlynář.

Po ovládnutí celého Eurotelu a restrukturalizaci bude Telecom připraven na privatizaci. K té má podle vládního usnesení dojít nejpozději v roce 2005. "Naším záměrem je privatizaci urychlit. Podmínkou ovšem je, aby se objevili seriózní zájemci, a ti zatím bohužel nejsou na obzoru," konstatoval ministr.

Telecom nemá zájem o Antla

Český Telecom v pátek popřel, že by měl zájem o služby bývalého náměstka policejního prezidenta Miroslava Antla. Tomu měl být podle MF Dnes nabídnut post šéfa bezpečnostního odboru Telecomu. "Tato informace se nezakládá na pravdě. Pana Antla respektujeme jako schopného odborníka, ale žádnou nabídku jsme mu nedali a v současné době to ani neplánujeme," ujistil Právo tiskový mluvčí Telecomu Vladan Crha.

Antl se funkce náměstka policejního prezidenta dobrovolně vzdal loni v říjnu. Regoval tak na dopravní nehodu, kterou způsobil pod vlivem alkoholu. Došlo při ní sice ke značné hmotné škodě, ale obešla se bez újmy na zdraví.