Uvedli to o víkendu po svém setkání šéfka Úřadu obchodního zmocněnce USA Susan Schwabová a brazilský ministr zahraniční Celso Amorim.

"Věříme, že je to možné, ale nespadne to z nebe," řekl Amorim po dvouhodinovém jednaní za zavřenými dveřmi se Schwabovou. USA i Brazílie, kteří jsou klíčovými hráči ve světovém obchodě, chtějí podle obou zástupců udělat vše pro nalezení cesty k obnovení jednání o dohodě, která by měla omezit státní subvence, zvýšit napojení na trhy a životní úroveň v chudých zemích.

Chtějí proto oslovit ministry obchodu na celé planetě, aby se zamysleli nad tím, proč jednání ztroskotala a nad tím, co je možné udělat, aby byla znovu obnovena.

Katarské kolo jednání o liberalizaci obchodu začalo v roce 2001. Jeho hlavním cílem bylo dostat z chudoby miliony lidí v rozvojových zemích a podpořit globální hospodářský růst. Jednání však na počátku tohoto týdne ztroskotala, protože bohaté a chudé země se nebyly schopné dohodnou na snížení zemědělských subvencí a otevření trhů pro rozvojové země.