Například člověk, který bude bydlet v hotelu, má doma nějaké valuty a předpokládá, že si pronajme sejfovou schránku, si může z Česka přivézt klidně větší hotovost. Ten, kdo bude střídat kempy, bude mít dost starostí o jiné své věci a neměl by si je přidělávat ještě hlídáním peněz.

Nejbezpečnější jsou cestovní šeky. I když je jeho majiteli ukradnou, vzhledem k nutnosti podpisu podle podpisového vzoru jsou téměř nezneužitelné a postižený dostane náhradní šeky. Přesto je Češi zas tolik v oblibě nemají. Hlavní důvod je asi ten, že i v některých turisticky exponovaných místech je nutno mnohdy obejít více míst, než jsou proplaceny. Například moje dcera loni ve španělském Toledu uspěla s šekem vystaveným American Express až ve třetí bance.

Univerzálním řešením jsou mezinárodní platební karty v kombinaci s určitou hotovostí. Klíčovou předností karet je to, že je s nimi možné i v zahraničí platit uobchodníků bez jakýchkoli poplatků. Hodí se k úhradě nákupu zboží, za pronájmy aut, občerstvení v restauracích, za ubytování a další služby.

To si řada lidí neuvědomuje a kartu v cizině používá hlavně pro výběr z bankomatu a navíc zbytečně často. Za to platí vysoké poplatky. Přitom v řadě případů by jim stačilo lépe si výběry rozložit a uskutečnit je jen jednou až třikrát za pobyt. U kreditek bývají ceny ještě vyšší.

Na druhu karty - zda jde o elektronickou či embosovanou - v Evropě příliš nezáleží. V jiných místech může být jistější mít embosovanou kartu. Někde ale pomůže jen hotovost.

Kolik stojí v zahraničí výběr z bankomatu:
Česká spořitelna 100 Kč + 0,5 % 1)
ČSOB 80 Kč + 0,5 % 2)
GE Money Bank 100 Kč + 0,5 % 
eBanka 1,5 %, min. 140 Kč
HVB CZ 100 Kč + 0,5 % 
Komerční banka 1 %, min. 100 Kč
Raiffeisenbank 1 %, min. 125 Kč
Poštovní spořitelna 80 Kč +0,5 % 3)
Živnobanka 105 Kč + 0,5 % 
1) při výběru z bankomatu kterékoli banky skupiny Erste Bank v Rakousku, Slovensku, Chorvatsku a Maďarsku 25 Kč + 0,5 % z vybírané částky, 2) výběry na Slovensku jen 5 Kč celkem, 3) 5 Kč z bankomatu ČSOB na Slovensku

Opatrnost na místě

Na kartu by měl být člověk v cizině zvlášť opatrný. Nejen aby mu ji někdo neukradl nebo aby kartu neztratil, ale aby mu ji někdo přímo před očima nezneužil.

Při ztrátě je nutno kartu okamžitě zablokovat. Čím dříve, tím lépe. Uvádíme telefonní čísla bank, na která je možné kdykoli zavolat. Postižený se ale může obrátit i na asistence karetních asociací. V případě VISA na číslo +1 410 581 9994 nebo +1 410 581 3836. V případě MasterCard na číslo +1 636 722 7111. Ztrátu lze nahlásit i členské bance příslušné karetní asociace v místě pobytu. V případě ztráty karty vždy jde na prvním místě o rychlost oznámení než o úplnost informací, které by měl klient v takových případech sdělit své bance. I když by bylo optimální znát číslo karty, banky se zpravidla spokojí s údaji o držiteli a jeho účtu a druhu karty.

Člověk, který přijde o kartu, bude muset často vyřešit, jak si obstarat další peníze. Jednou z možností je požádat o vydání náhradní karty či zaslání náhradní hotovosti od jeho banky. Náhradní karta může být předána do jednoho až tří dnů. Hotovost může mít postižený od jedné hodiny do tří dnů.

Problémem je, že tuto možnost mají téměř ve všech případech jen majitelé embosovaných karet, dále jde o poměrně drahou záležitost (vydání náhradní karty stojí v jednotlivých bankách 3000 až 6500 korun, zaslání náhradní hotovosti 1000 až 5000 korun) a že jde jen o provizorní kartu, s níž lze platit jen u obchodníků. Lacinějším i rychlejším řešením může být, když postiženému pošle finanční výpomoc jeho příbuzný či známý v Česku, a to například přes Western Union. Peníze bývají po podání na jedné z dvou tisíc provozoven v ČR k vyzvednutí během několika minut.

Z ČR je možné zaslat jen českou korunu a americký dolar. V místě určení se vyplácí vždy místní měna nebo dolar či euro. Western Union má obrovskou síť poboček po celém světě. K vyzvednutí peněz je nutné znát mimo jiné kontrolní číslo peněžního převodu, které sdělí jedině odesílatel, a mít platný doklad totožnosti.