Po Moskvě utratí lidé nejvíce peněz za život v korejském Soulu a japonském Tokiu. Tokio se umístilo dva roky předtím na prvním místě. V Evropě je nejdražším městem tradičně Londýn.

Firma Mercer srovnávala náklady na více jak 200 položek ve 144 městech, mezi položkami byly výdaje na bydlení, dopravu, jídlo, oblečení či zábavu. Cílem výzkumu je pomoci zaměstnavatelům s určováním výše kompenzací a nákladů, když vysílají zaměstnance pracovat do zahraničí.

Loni se Praha umístila na 28. místě hned za Varšavou, Bratislava byla na 31. místě. Moskva loni skončila na čtvrtém místě. Důvodem jejího postupu v pořadí je prý zejména vliv růst cen za bydlení v Rusku, zatímco pokles japonské metropole souvisí se slabým jenem.

Například nájem za luxusní dvoupokojový nezařízený byt v New Yorku je 1 999 dolarů (46 000 Kč),  v Tokiu je to 2 352 dolarů (54 000 Kč) a v Londýně 1 700 dolarů (40 000).

V USA je nejdražším městem New York, který skončil na desátém místě, dále pak Los Angeles a San Francisco. Nejlevnějším ze sledovaných měst je už druhý rok po sobě Asunción, hlavní město Paraguaye.

Pořadí nejdražších měst světa:
pořadí město stát
1. Moskva Rusko
2. Soul Jižní Korea
3. Tokio Japonsko
4. Hongkong Čína
5. Londýn Velká Británie
6. Ósaka Japonsko
7. Ženeva Švýcarsko
8. Kodaň Dánsko
9. Curych Švýcarsko
10. Oslo Norsko
10. New York USA
48. Bratislava Slovensko
50. Praha Česká republika
Zdroj: Bloomberg