Padesátiletý Gates i po roce 2008 zůstane předsedou správní rady a bude fungovat jako poradce u klíčových projektů rozvoje firmy. "Toto rozhodnutí bylo pro mě velmi těžké," sdělil Gates na tiskové konferenci v ústředí Microsoftu v Redmondu u Seattlu. "Změna, k níž dochází, není odchodem do důchodu, je přeorientováním mých priorit," dodal.

Gatesovo rozhodnutí přichází v době, kdy se Microsoft snaží nalézt nové zdroje růstu a odpoutat se od závislosti na operačních systémech osobních počítačů, kde ve světě zcela dominuje.

Právě Ozzie, který přišel do Microsoftu teprve loni, je tím, kolem něhož se soustředí snaha firmy transformovat software z předmětu jednorázového prodeje do služeb, které přinášejí stálý proud příjmů.

Gates chce od července 2008 působit na plný úvazek ve své nadaci Billa a Melindy Gatesových. Tu se svou manželkou založil s pomocí vydělaných miliard dolarů, aby podpořil projekty zdravotnictví a školství po celém světě. Gates je podle magazínu Forbes nejbohatší člověk na světě se jměním kolem 50 miliard dolarů.