Jako své poslední rozhodnutí na konci volebního období to přijal rozpočtový výbor."Zvyšovaly se platy poslancům, zvyšovaly se platy všem a tady to čtyři roky stálo," zdůvodnil usnesení výboru jeho předseda Miloslav Vlček (ČSSD).

Asistenti poslanců i senátorů pracují na živnostenský list a jejich pravidelná měsíční výplata je podmíněna souhlasem zákonodárce, pro kterého pracují. Ten musí svým podpisem stvrdit, že asistent pro něj odvedl požadovanou práci.

Kolik politiků se v novém volebním období rozhodne zaměstnat rodinné příslušníky, se těžko odhaduje. Zákon to nezakazuje, někteří poslanci to ale označují za otázku cti a etiky. Složitější by to měli mít napříště poslanci soc. dem., kteří ještě před volbami podepsali tzv. etický kodex, jenž právě zaměstnávání rodinných příslušníků zapovídá

Poslanec má kromě platu i další náhrady

Své partnery či děti zaměstnávali např. soc. dem. poslanci Václav Grüner, František Strnad, Antonín Sýkora, Ladislav Vomáčko či Josef Mikuta, lidovci Jan Škopík a Ladislav Šustr, unionista František Pelc, komunistka Kateřina Konečná či občanský demokrat Jiří Bílý.

Základní poslanecký plat činí od letošního ledna 57 600 korun hrubého. Většina zákonodárců však zastává i nějakou další sněmovní funkci, za což jejich příjem úměrně roste. Politici mají nárok i na nedaněné náhrady ve výši 29 900 až 40 500 Kč.