"Plat prezidenta ČSA Radomíra Lašáka je součástí tajemství, které stvrzuje už podpisem pracovní smlouvy," sdělila Novinkám mluvčí ČSA Jana Víšková. Jeho výši firma nesděluje. Podle Víškové je to intimní údaj a srovnala to s otázkou na sexuální orientaci. Zatímco sexuální orientace je ale věc, s níž nemají daňoví poplatníci nic společného, alespoň řádovou informaci o platu by znát mohli.

U České pošty byla odpověď trochu zdlouhavá. Mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná, kam tento podnik spadá, nejprve odkázala na Českou poštu, s tím, že si platy vedení stanovuje sama.

"Plat generálního ředitele stanovuje ministerstvo informatiky, " reagoval mluvčí pošty Ivo Mravinac. Resort si pak "vzpomněl," že to vlastně dělá on. "Výše platu generálního ředitele České pošty odpovídá velikosti tohoto podniku a jeho významu." dodala mluvčí rezortu Klára Volná.

Logicky a podle očekávání redakce odpověděl PR manažer státní firmy Budvar Petr Samec: "Je mi líto, ale tyto informace nezveřejňujeme. Děkuji za pochopení."

ČEZ zveřejňuje jen příjmy manažerů z akcií

Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž, kde má český stát většinový podíl, řekl, že šéf firmy se k mlčenlivosti o platu zavazuje už při podpisu pracovní smlouvy. Obrázek o tom, kolik Martin Roman (ředitel ČEZu) bere, si lze udělat například ze zveřejněné informace, že na opčním programu s akciemi může vydělal kolem 300 miliónů korun. Ovšem jen v případě, že by akcie prodal. Opční program spočívá v nákupu akcií, když jsou levné a v jejich prodeji, když jejich cena roste.

Analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora Novinkám řekl: "V zahraničí mají povinnost zveřejňovat výši svého platu šéfové státních firem, které se obchodují na burze. V západní Evropě se ale také obchodují na burze akcie více státních či polostátních firem než v ČR. Státní firmy, které se na burze neobchodují, také platy svých šéfů nesdělují, obdobně jako tomu je v ČR. Pochybuji, že např. šéf londýnského metra zveřejňuje svůj plat."

V ČR nemusí ani šéfové firem, které se obchodují na burze, svůj plat zveřejňovat, musí dát k dispozici pouze příjmy z opčních programů. Tyto údaje poskytla ČNB však zatím pouze firma ČEZ. Ostatní velké firmy by tyto informace měly poskytovat také, ale nedělají to, zřejmě porušují zákon o kapitálovém trhu.

Dále musí např. firma ČEZ či Český Telecom zveřejnit příjmy všech manažerů dohromady. [celá zpráva]

Pikora dodal: "Chápu, že se v ČR platy ředitelů státních firem nesdělují, protože tyto pozice se často mění a také, kdyby byla povinnost tyto platy zveřejňovat, klesl by ze strany manažerů o tyto místa zájem. Obecně by bylo ale správné, tyto částky zveřejňovat."