"Politika mé administrativy je směrována k posílení dolaru," řekl Bush v rozhovoru na ruské televizní stanici Věsti. "Věříme, že správná finanční politika povede k růstu hospodářství a že trh bude na hospodářský růst reagovat zvýšením kurzu dolaru," podotkl americký prezident.

Ze záznamu předtočeného rozhovoru citovala agentura Reuters, podle ní ale není jasné, kdy rozhovor vznikl. Bush přicestoval do Moskvy, aby se tam v sobotu setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Bush připustil, že dolar se zatím pohybuje v rozporu s tím, jakou politiku Bílý dům prosazuje.

Dolar začátkem tohoto týdne klesl na historické minimum vůči euru a dostal se za kurz 1,19 dolaru za euro. Po uvedení na trh v lednu 1999 se euro prodávalo za 1,1747 dolaru. Finanční trhy poslaly kurz americké měny dolů kvůli vysokému deficitu běžného účtu USA, teď se ale obávají, že Americe slabý dolar příliš nevadí.

Růst až na konci roku

Ačkoli analytici upozorňují, že slabý dolar a silné euro by mohly znamenat hrozbu pro evropskou ekonomiku, komisař Evropské komise pro měnové záležitosti Pedro Solbes tvrdí, že silné euro bude ve střednědobém horizontu znamenat zdravý růst pro Evropu. V závěru roku je podle něj předpoklad oživení ekonomiky reálný.

Solbes v rozhovoru ve španělské státní televizi přiznal, že v nejbližší budoucnosti bude mít silné euro asi negativní dopady na vývoz zboží z eurozóny, poukázal ale na dlouhodobý přínos. Země v eurozóně totiž budou moci levněji dovážet ropu a dosáhnout rovněž nižší inflace, což zmírní tlaky na růst mezd.

Země EMU podobně jako Spojené státy čekají obnovení růstu ekonomiky v závěru letošního roku. Solbes to vysvětluje tím, že už zmizela nejistota související s válkou v Iráku a snížily se i ceny ropy. Podle něj ke zlepšení situace přispívá i centrální banka prosazováním své měnové politiky.