"Do určité míry to bude zřejmě stimulovat náš vývoz," podotkl Parry. Kurz dolaru se například vůči euru od začátku letošního roku snížil asi o 14 procent, ztráty k australskému dolaru činí asi 16 procent. Naopak vůči jenu americká měna ztratila jen kolem jednoho procenta.

"Dlouhodobě by mohl slabší dolar držet inflaci na vyšší úrovni, než by jinak byla," dodal bankéř na přednášce na ekonomickém fóru Chapmanovy univerzity v kalifornském Huntington Beach. Fed nedávno varoval, že by Spojeným státům mohlo hrozit i riziko deflace.

Dolar se k euru prodává za zhruba 1,1885 dolaru, k australskému dolaru se jeho kurz pohybuje kolem 0,6540 dolaru a na paritě s jenem kurz činí přibližně 118,40 jenu. Kvůli poklesu dolaru na světových trzích je mimořádně silný rovněž kurz koruny k dolaru. Koruna je na šestiletém maximu kolem 26,40 Kč.

Příliš vysoký deficit běžného účtu

Za dobrý označil pokles dolaru vůči hlavním světovým měnám i hlavní ekonom MMF Kenneth Rogoff. Slabý dolar je podle něj vhodný i pro globální ekonomiku, a to i za předpokladu, že se tím mohou vyostřit deflační tlaky v Německu. Silný kurz eura by mohl zčásti zmírnit pokles úrokových sazeb v zemích EMU.

"Do určité míry je postupné oslabování dolaru zdravé," uvedl Rogoff na přednášce ve Washingtonu, kde se věnoval otázkám rizika deflace. Pokles dolaru podle něj odstranil část napětí, které se v největší světové ekonomice formovalo. Dolar totiž klesá hlavně kvůli vysokému deficitu běžného účtu.

Měnový fond už několikrát zopakoval, že obrovský deficit není v USA dlouhodobě udržitelný. "Myslím, že není pochyb o tom, že depreciace dolaru vytváří tlak na Evropu. Snížení sazeb (v EMU) by takový tlak mohlo zmírnit," podotkl Rogoff. Evropská centrální banka se bude otázkou sazeb zabývat 5. června a většina analytiků očekává snížení o půl bodu na dvě procenta. ECB by podle měnového fondu měla zvýšit inflační cíl, aby tak snížila riziko, že jednu či více zemí eurozóny postihne deflace. E CB zatím deklaruje inflační cíl kolem dvou procent, měnový fond ale navrhuje, že 2,5 procenta je vhodnější cíl.