Dalším průsečíkem je deregulace nájemného a snižování přímých daní. Problémem je ale stanovení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH).

ODS prosazuje rovnou 15procentní daň, ale lidovci by chtěli jen sblížit sazby DPH snížením horní hranice z 19 na 18 a zvýšením dolní z pěti na devět procent.

Zelení mají v programu přenesení daňové zátěže z přímých daní na nepřímé. To by znamenalo zdražování energií, jako je uhlí, plyn a elektřina. "Musíme najít nějaký kompromis s přihlédnutím pochopitelně k výsledku voleb. Společným jmenovatelem je snížení daní zejména u daních přímých. Neumím si ale představit jednotnou sazbu DPH," uvedl ve středu Kalousek.

ODS věří, že rovnou daň prosadí

Místopředseda ODS Petr Nečas a jeden z vyjednavačů ve středu Právu řekl, že jednání jsou teprve na začátku a že ODS věří v prosazení rovné daně.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Milana Šimonovského se s vyjednavači ODS také shodli, že je nutné udělat tečku za vztahem státu a církve. "Je otevřeno mnoho věcí: restituce či zablokovaný majetek, ten by se měl uvolnit, protože už deset let chátrá," řekl Právu.

Třecí plocha při jednáních se objevila mezi ODS a zelenými v otázce týkající se financování škol. "My chceme bezplatné školství, zatímco oni zavádějí absolventský poplatek," řekla Právu místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová.