"Zatímco v západoevropských zemích se kuřáci většinou drží své oblíbené značky, u nás se spíše dívají na to, kolik která značka stojí. Na to výrobci loni reagovali snižováním své marže, aby nemuseli do konečné ceny promítnout celý růst spotřební daně. Navíc se v posledních dvou letech na českém tabákovém trhu objevila řada nových levných značek, z nichž si mohou kuřáci vybrat," řekla ve středu generální ředitelka společnosti JT International pro ČR a SR Ilona Doležalová.

Na otázku Práva, zda se tento trend udrží i letos, když se spotřební daň od 1. dubna opět zvedla, což by mohlo po doprodání zásob se starými kolky cigarety zdražit až o sedm korun na krabičku, odpověděla: "Myslím, že už to povede k poklesu prodeje cigaret." Podobný názor má i jednatel společnosti Imperial Tobacco ČR Kamil Provazník. "Zvláště u levnějších cigaret je již marže minimální.

Letošní zvýšení spotřební daně se proto bude muset do nových cen promítnout téměř na doraz. Předpokládám, že cigarety po doprodání zásob podraží zhruba o šest korun," řekl už dříve Právu. Například marlbora by se tak na podzim mohly prodávat už za 66 Kč, camelky za 64 Kč a westky za 54 Kč. Stále ale bude pro Rakušany či Němce výhodné zajet si je do ČR nakoupit do zásoby. Vždyť v Rakousku stojí například camelky v přepočtu 98 Kč a v Německu dokonce přes 110 Kč.

Cigarety kupují v ČR hodně cizinci

"Odhaduje se, že v ČR si cizinci kupují až dvacet procent všech prodávaných cigaret," uvedla Doležalová. Ještě prudčeji půjdou v ČR ceny tabákových výrobků nahoru v roce 2007. Ministerstvo financí (MF) zaslalo v rámci připomínkového řízení velkým výrobcům návrh novely zákona o spotřebních daních. Podle něj by od 1. ledna 2007 měla minimální daň na středně drahé cigarety činit už 32 procent z maloobchodní ceny plus 85 haléřů za kus, nejméně však 1,75 Kč za jednu cigaretu. Nyní je tato daň 24 procent.

Levné cigarety jsou zase zatíženy minimální sazbou, která má v roce 2007 proti dnešku stoupnout o 0,62 Kč za kus a 12,40 Kč za krabičku, tedy až o 55 procent.

Pokud návrh MF schválí vláda i parlament, zvedne se v příštím roce cena středně drahých cigaret, jako jsou marlbora, sparty, camelky či westky, proti dnešním cenám až o 21 korun.