Francouzský Carrefour se z ČR rozhodl odejít už loni v září. Prodejny předal Tesku s tím, že na oplátku převezme jeho provozovny na Tchajwanu.

Transakci s českými a slovenskými obchody Carrefour dosud brzdil slovenský antimonopolní úřad, který se má ke slovenské části fúze vyjádřit do konce června. Společnosti Tesco a Carrefour se proto dohodly, že si zatím vymění pouze obchody v Česku a na Tchaj-wanu. Slovenské hypermarkety Carrefour by měly přijít na řadu později.

Na Slovensku totiž hrozí, že Tesco ubije konkurenci. Evropská komise Slovensko upozornila na možnost negativního ovlivnění konkurence v městech Bratislava, Košice a Žilina. Na Slovensku má Carrefour pouze čtyři hypermarkety.

Tesco a Carrefour v ČR a na Slovensku
společnost počet obchodů v ČR počet obchodů v SR
Carrefour 11 4
Tesco 38 30
Zdroj: společnosti

Tesco kupuje Carrefoury v Česku i na Slovensku výměnou za svých šest obchodů a dvou obchodních center na Tchaj-wanu. Na Tchaj-wanu koupi povolili.

Vedle převodu obchodních jednotek doplatí Tesco společnosti Carrefour částku ve výši 57,5 milónů euro (asi 1,73 mld. Kč).

V Česku sloučení konkurenci neohrozí

Český antimonopolní úřad i Evropská komise sloučení již v ČR schválily. Podle Evropské komise v ČR transakce konkurenci nenaruší, protože Tesco se nyní se 38 prodejnami stane teprve čtvrtým největším řetězcem.

České pobočce Tesco loni na českém trhu patřila pátá příčka s tržbami kolem 21 miliard korun. Společnost Carrefour zde měla tržby zhruba 11 miliard korun a byla na osmém místě. Za pět let působení na českém a slovenském trhu zde však nikdy nevytvořila zisk.