Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) to včera sdělil Právu. "Sám si představuji větší razanci těch opatření, která připravujeme," dodal. Která opatření Sobotka myslí, objasnil šéf rozpočtového výboru Miroslav Kalousek (KDU-ČSL): "Jde o celoplošné zavedení registračních pokladen a o retroaktivní majetkové přiznání." Dodal, že tyto návrhy by vyvolaly značné náklady a nelze jednoznačně říct, že jejich zavedením by se jednodušeji vybíraly daně. Kalousek ale též uvedl, že reforma v současné podobě je dobrý kompromis, takže ji klub KDU-ČSL nejspíš podpoří.

Jestli by se změny v reformě mohly týkat daně z příjmů právnických osob kvůli tomu, že na Slovensku má být jen 19 procent, Sobotka nepotvrdil. Podle jeho slov je 24procentní daň optimální.

O tom, že by se reforma měla zpřísnit, mluvil již v úterý premiér Vladimír Špidla na soc. dem. semináři, na kterém společně se Sobotkou vysvětloval soc. dem. fakta ohledně reformy. Včera Sobotka svá slova zmírnil: "Když jsem říkal razantnější, tak jsem myslel v malé míře," uvedl pro Právo s tím, že reforma je podle jeho slov optimální.