Zároveň OECD počítá s vyšší inflací a růstem schodku veřejných financí. Tahounem růstu bude podle OECD nadále vývoz, který by se měl po loňských 11,2 procenta zvýšit letos o dalších 11,1 a v příštím roce o 9,8 procenta. Dále OECD předpovídá, že na inflaci bude útočit vysoká spotřeba lidí, ale také růst nepřímých daní a regulovaných cen.

Ministerstvo financí ve svém posledním odhadu z dubna předpokládá letošní růst HDP na 5,6 procenta [celá zpráva] a Mezinárodní měnový fond přišel s ještě nižším odhadem, počítá s růstem o 5,5 procenta.

Organizace doporučuje ČR co nejrychleji provést reformu penzijního a zdravotního systému kvůli uzdravení veřejných financí. To znamená, že ČR by neměla zadlužovat příští generace a nezvyšovat zadlužení země.

Důchodová reforma na přelomu roku

Na fóru se Paroubek také vyjádřil k důchodové reformě, ta by podle něj mohla být připravena na přelomu tohoto a příštího roku. Podmínkou je ovšem společenský konsenzus s ostatními stranami v Poslanecké sněmovně. "Bude to jeden z prvních činů po volbách, do kterého se pustím," uvedl premiér.

Loňské snížení schodku veřejných financí na 2,6 procenta HDP označuje OECD částečně za výsledek nenadálých příjmů, zvlášť z daní. Na letošní rok očekává zvýšení schodku na 3,3 procenta HDP, v příštím roce by to mělo být 3,5 procenta.

Premiér Paroubek dále podotkl, že vyšším růstem se sníží zaostávání za eurozónou, kde růst bude činit maximálně 2,5 procenta.