"Zatím nemáme žádnou oficiální informaci o tom, že by měl být termín podpisu smlouvy posunutý. Nicméně zprávy z Koreje jsou znepokojivé a může se proto stát, že smlouva bude podepsána později než bylo původně dohodnuto," řekl ve čtvrtek mluvčí ministerstva průmyslu Ivo Mravinac.

Podle generálního ředitele agentury CzechInvest Tomáše Hrudy by ale aféra šéfů automobilky Hyundai neměla její mnohamiliardovou investici v ČR vážněji ohrozit. "Vzhledem k objemu prostředků a velikosti společnosti Hyundai je velmi pravděpodobné, že realizace projektu bude pokračovat podle původního plánu. Domnívám se, že jde pouze o přechodnou věc, která by neměla v nějakém zásadním rozsahu ovlivnit dlouhodobé investiční plány společnosti (Hyundai)," řekl ve čtvrtek Hruda ČTK a Rádiu Impuls.

Podle korejských vyšetřovacích orgánů se šéf společnosti Hyundai snažil o uplácení politiků a dalších vlivných lidí. Největší výrobce automobilů v Koreji vytvořil tajný fond pro uplácení politiků.

Šéf měl zpronevěřit až pět miliard korun

Prokurátor sdělil v úterý médiím, že Čong je stíhán kvůli obviněním, že "zpronevěřil 100 miliard wonů (asi 5 miliard korun) a dal je do fondu na uplácení".  Čong přitom už byl kvůli korupci patnáct hodin vyslýchán.

Korejský ministr financí se snažil investory uklidnit a řekl, že problém bude mít na jihokorejskou ekonomiku jen omezený dopad. Pokud ale bude Čong shledán vinným, může mu za zneužití podnikových financí hrozit i doživotí. Prokurátor Če Tong-uk ale řekl, že při požadavku na výši trestu bude státní zástupce brát v úvahu národní zájmy.  

Prokuratura má v úmyslu obžalovat i ředitele sesterské automobilky Kia Motors Čong Ui-suna, který je synem šéfa Hyundai. Čonga mladšího však úřady zadržet nechtějí. Oba Čongové se již omluvili lidu Jižní Koreje za skandál a slíbili dát 60 procent svého podílu v přidružené společnosti Glovis na charitu.

Hyundai se chystá investovat až miliardu eur (až 29 miliard Kč) do výstavby závodu v České republice. Podle korejských médií ale zatím podnik zahájení výstavby továrny odložil na neurčito, a to právě kvůli vyšetřování nejvyššího vedení firmy. Akcie podniku na aféru reagovaly propadem téměř o čtyři procenta.

Německý tisk: Hyundai pozastavil zahraniční investice

Korejský koncern Hyundai zmrazil kvůli korupčnímu skandálu veškeré investice do výstavby nových továren. Uvedl to ve svém středečním vydání německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Podle listu se tak odkládá nejen zahájení výstavby závodu v Nošovicích, ale podobně má být postižena i investice dceřiné společnosti Kia Motors v USA. Informace o odložení zahraničních investic na neurčito potvrdil i jihokorejský deník Korea Times.

Největší korejská automobilka je kvůli úplatkářství a nedovolenému lobbování vyšetřována už od března. Prohledány již byly její kanceláře. Vyslechnuti byli její šéfové i ředitelé tří poboček.

Dva lobbyisté už byli vzati do vazby kvůli tomu, že od automobilky přijali peníze, ačkoli zatím není jasné, zda jimi uplatili vládní úředníky.

České úřady o zpoždění nevědí

České úřady zatím od Hyundai žádné oficiální vyjádření ohledně skluzu investice neobdržely. "Zatím jsme žádnou zprávu z Koreje nedostali. Stále tak pro nás platí dohodnuté termíny," řekl Právu mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac.

Slavnostní položení základního kamene v Nošovicích by se mělo podle původního plánu uskutečnit 17. května. Podle zdroje, který si nepřál jmenován, však s ohledem na vývoj aféry v Koreji počítá s možností odsunutí tohoto termínu už i CzechInvest.

Jasno by mělo být do konce týdne. Korejci ale české zástupce opakovaně ubezpečili, že investice v Nošovicích v žádném případě ohrožena není.

Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský považuje závěry německého tisku za spekulace. "Nemáme žádné oficiální zprávy od vedení firmy Hyundai Motor Company o tom, že by se rozhodlo zastavit plánované investice ve světě a že by se tedy ani řádně nerozjely přípravy stavby nošovického závodu," sdělil v prohlášení Tošenovský.

Naopak podle něj stále běží přípravy na podpis investičního memoranda, ať už k němu dojde v Česku, nebo v jižní Koreji. "Ani my nemáme žádné důvody měnit plánovaný chod akcí spojených s podpisem dohody nebo zahájením investice. A opravdu věřím, že se u nás v regionu stavět bude," prohlásil.