Analytici však většinou příliš nesouhlasí s názorem opozice, že občané zažijí největší plánovaný cenový šok v novodobé historii České republiky. Na přijetí novely zákona není překvapivé to, že se některé služby a zboží přesouvají do vyšší kategorie 22 %, ale to, od kdy má změna platit. Původně totiž vláda avizovala, že ke zvýšení DPH dojde až v květnu 2004, kdy ČR vstoupí do Evropské unie, říká Markéta Šichtařová, analytička Volksbank.

Slova politiků o tom, že se jedná o obrovský cenový šok s nedozírnými důsledky, jsou podle ní přehnaná. Přechodně by se tak inflace mohla v lednu 2004 vyšplhat až k pěti procentům. Pro srovnání, nyní máme namísto inflace naopak deflaci. Jedná se tedy o skutečně citelný a prudký nárůst cenové hladiny. Ovšem není třeba situaci nikterak dramatizovat. Již v roce 2004 by se inflace měla opět vrátit do inflačního cíle centrální banky, soudí Šichtařová.

Zvyšování DPH považuje za rozhodně lepší než zvyšování přímých daní, to je než daní z příjmu. Podle Heleny Horské, analytičky České spořitelny, je zřejmé, že zdraží služby těch poskytovatelů, kteří jsou plátci DPH, především telefonní služby a služby autodopravců. Naopak nepříliš by se měly zvednout ceny drobných živnostníků, kteří nejsou plátci daně, a ve svých cenách pouze nově budou muset zahrnout vyšší ceny telefonních služeb ap.

Na počátku příštího roku by podle ní inflace měla poskočit nad tři procenta, nicméně ceny by neměly růst nijak výrazně, měly by zůstat pod úrovní cen let 2000 a 2001. V rámci evropské integrace je zvýšení DPH z pěti na dvaadvacetiprocentní sazbu zřejmě nezbytný krok, ačkoliv řada zemí Evropské unie má ještě nyní diferencované sazby, uvedl Právu nezávislý analytik Petr Zahradník.

Zvýšení daně podle něho způsobí jednorázový růst spotřebitelských cen zhruba o půl procentního bodu. Protože změnu DPH ovšem je zapotřebí vnímat jako součást reformy veřejných financí, měla by podle něho vláda přijmout i opatření s protichůdným dopadem, tedy snížení přímých daní. S ohledem na schodek státních financí to ovšem nečeká.