První labuť byla nalezena v pondělí 20. března u mostu v Hluboké nad Vltavou. [celá zpráva]

Testy v pražské laboratoři také prokázaly virus H5 u druhé uhynulé labuti, která byla nalezena v Českých Budějovicích na pravém břehu Vltavy v sobotu 25. března. Další vyšetření, zda jde o kmen H5N1, nebezpečný i člověku, budou známy zřejmě příští týden. Labuť byla zaslána do britské Weybridge.

Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Milana Maleny se v souvislosti s nálezem druhé mrtvé labutě nemění mimořádná veterinární opatření, která byla v jižních Čechách přijata od úterní půlnoci. Jen se rozšíří území, na které se vztahují. Případy jsou totiž poměrně blízko sebe. Druhou uhynulou labuť našli lidé u českobudějovického sídliště Vltava, které je vzdálené jen asi tři kilometry od místa prvního nálezu.

Svolá se bezpečnostní rada Jihočeského kraje

O druhém případu ptačí chřipky bude jednat bezpečnostní rada Jihočeského kraje. "Samozřejmě budeme postupovat podle scénáře, který už státní veterinární správa tady zavedla a který se už uplatnil jednou v případě nálezu na Hluboké," řekl novinářům hejtman Jan Zahradník.

Primátor Českých Budějovic Miroslav Tetter zdůraznil, že není důvod k panice. "Je to pořád jen ojedinělý případ. Tvrdá opatření by byla, kdyby se to objevilo v chovu, nikoliv u volně žijících vodních ptáků. Zatím nic takového tady nemáme a věřím, že ani mít nebudeme," řekl. Městská policie již má podle něj připravený kontejner, do něhož se případně další uhynulí ptáci budou ukládat. Strážníci budou také kontrolovat venčení psů na vodítku.

Mimořádná opatření v ochranných pásmech v okolí nálezu první mrtvé labutě začala platit už v pondělí, aniž by se čekalo na výsledek z Velké Británie. Kolem místa nálezu platí zákaz přenášení drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren a přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd aut do těchto provozů. [celá zpráva]

Minimální doba pro trvání mimořádných opatření je 21 dní, po vyhodnocení rizika má krajská veterinární správa právo je zmírnit. "Veškerá přijímaná opatření jsou činěna s cílem ochránit chovy hospodářských zvířat, o žádném vybíjení drůbeže u drobných chovatelů se v současné době neuvažuje," ubezpečil veřejnost ředitel Státní veterinární správy Milan Malena.

V úterý byla nalezena uhynulá labuť v Žatci v Ústeckém kraji. Hasiči ji vylovili z Ohře u obce Levonice a předali ji veterinářům.