Smlouva o převodu byla sepsána v rozporu se zákonem, rozhodl soudce Aleš Fikker. Dvě ze 38 podaných žalob již soudy zamítly a fond se hodlá odvolat. Další žaloba byla odročena.

Sedlecký kaolin získal téměř 50 hektarů pozemků loni, v době kdy Pozemkový fond vydával pozemky ve zvláštním režimu. Pozemky leží u Mírové a Mezirolí, jsou pod nimi ložiska kaolinu. Právní zástupce pozemkového fondu ale v pondělí přesvědčoval soud, že smlouva je neplatná z několika důvodů. Převod nebyl zveřejněn, Sedlecký kaolin měl dostat pozemky nejdříve v místě, na které měl restituční nároky, a navíc, podle právníků pozemkového fondu měly být pozemky s ložisky kaolinu prodávány podle jiného zákona.

Soudce z předložených argumentů uznal jako zásadní ten, že pozemkový fond měl za povinnost zveřejnit vlastníky pozemků a záměr na převodu pozemků, o které žadatel měl zájem. To se ale nestalo a dohoda tak obchází zákon.

Firma trvá na platnosti smlouvy

Právní zástupkyně Sedleckého kaolinu stále trvá na platnosti smlouvy. I když se na místě neodvolala, vzhledem k hodnotě majetku, o který by těžařská forma přišla, je to ale pravděpodobné.

Fond, který spravuje státní zemědělské nemovitosti a vydává restituentům náhradní pozemky, čelil kritice za to, že loni v létě umožnil spekulantům získat lukrativní půdu. Podle odhadů na ní mohou vydělat miliardy korun. Od podání žalob na své vlastní smlouvy si PF slibuje, že pozemky získá zpět.

Jak v pondělí u soudu zaznělo, prezidium pozemkového fondu se ke zvláštnímu režimu vydávání pozemků rozhodlo mimo jiné i na základě právního posudku, který varoval před žalobami, které by v případě průtahů ve vydávání pozemků, mohly na fond podat restituenti.