Rozpočet na příští rok má podle informací Práva dosáhnout maximálně 118 miliard korun. Z toho schodek výdajů jednotlivých kapitol bude 83 miliard, do výše 118 miliard navýší schodek ztráta České konsolidační agentury a půjčky od Evropské investiční banky.

Nějvětší význam má to, že vláda chce zastavit každoroční automatické zvyšování výdajů jedotivých rezortů. Bez zastavení pravidelného zvyšování výdajů ministerstev by nebylo možné dosáhnout toho, aby se schodky veřejných financí podařilo snížit ze současných 6,1 procenta hrubého domácího produktu na 4 procenta v roce 2006, potvrdil jasné záměry ministerstva financí jeho mluvčí Jaroslav Dědič.

Čistý schodek pro rok 2005 má dosáhnout 75 miliard, a pro rok 2006 pak 60 miliard korun, řekl Dědič, ale neupřesnil, od jakých položek je tento deficit očištěný a zda bude již zahrnovat i ztrátu ČKA.

Je to ambiciozní plán, potřebný plán, velké úspory jsou potřebné , ale na druhé straně jsou tak razantní, že se někdy mohou ocitnou na hranici reality, říká místopředseda rozpočtového výboru Sněmovny Michal Kraus (ČSSD). Někdy razaztní škrty,které překročí určitou mez mohou způsobit zpomalení ekonomického vývoje, upozorňuje. Na nutnost zvýšit míru úspor poukazoval například bývalý ministr financí a současný hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Zatím je jistých 116 miliard

Dohodnutá opatření z Koloděj přinesou během tří let úsporu zhruba 116 miliard korun, potvrdil v pondělí předseda vlády Vladimír Špidla. Další miliardové úspory bude proto nutné v průběhu dalších let ještě najít, řekl Právu jeho zdroj s tím, že žádné ministerstvo nebude proti úsporným opatřením hájeno. A to včetně včetně ministerstva obrany.

Česká republika je zavázána pravidelně zvyšovat svoje obranné výdaje v rámci NATO. Podle zdroje Práva však záleží na každé členské zemi, o kolik více každý rok se nakonec vzhledem ke svým rozhodne na obranu přispívat.

Současně vláda počítá s tím, že za tři roky přinesou do státní pokladny oproti současnému stavu 70 miliar korun. Vyšší odvody zajístí především zvýšení spotřebních daní u cigaret, alkoholu a benzínu a zvýšení daně z přidané hodnoty. Poroste i daň z nemovitostí a živnostníci budou státu více odvádět na sociálním pojistném.

Experti i koaliční politici souhlasí

Že je větší úspora prospěšná pro ekonomiku nelze pochybovat, říká analytik Conseq finace Petr Zahradník. K hledání zdrojů, kde by se dalo ještě uspořit bezesporu přispěje audit výdajů jednotivých ministerstvev, který tvoří součást reformy veřejných financí. Možnost úspor by se bezesporu našly v řdě výdajů státnísprávy, která postrádají větší smysl, ale i v některých investicích. Kolik se z toho podaří ušetřit však ovlivní bezesporu i vlvi různých lobbistických skupin, míní Zahradník.

Uvedený deficit i celkový objem úspor je přijatelný jak pro US-DEU tak KDU-ČSL. Tlak na úspory, říká Miroslav Kalousek, je snaha udržet rozumný vývoj veřejných financí, nespadnout do dluhové pasti, která by měla nakonec ten efekt, že by nebyly peníze právě pro ty finanční nejslabší.

Promítne-li se tato reforma do návrhu státního rozpočtu na příští rok, bude si ho muset koalice schválit sama, tvrdí předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Podle šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého i snížený rozpočtový schodek nic zásadního neřeší, protože jen zpomaluje zadlužování země.

Odbory vyzývají k odporu ČSSD

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor Milan Štěch (ČSSD) očekává, že pro zákony, v nichž by byly obsaženy dosavadní návrhy reformy veřejných financí, na nichž se shodla vládní koalice, nebudou sociálně demokratičtí poslanci a senátoři hlasovat.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl však pro ČTK uvedl, že nemá ani jediný signál o tom, že by někdo z poslanců a senátorů ČSSD měl vážnější výhrady k reformě. Odbory v pátek jednaly s vládou o podobě reformy, ale vláda jejich námitky nevyslyšela. Výsledkem schůzky bylo pouze vytvoření expertní skupiny, která by měla hledat možnosti zvýšení příjmů státního rozpočtu. Štěch doufá, že připravované zákony vezmou v úvahu náměty odborů.

Konečnou podobu reformy veřejných financí by měla vláda schválit do konce června. Jednotlivé zákony, které reformní kroky zaručí, musejí poté projít parlamentem.