Živnostníci by jen kvůli daňovým prázdninám zaplatili na daních o čtvrtinu méně, než je tomu nyní. Společně se zrušením minimální daně by veřejné rozpočty za čtyři roky přišly zhruba o 29 miliard korun.

Podle stínového ministra průmyslu a obchodu ODS Martina Římana není úbytek dalších miliard ve státním pokladně velká cena za to, že ODS podpoří lidi, kteří jsou motorem ekonomiky. Drobní podnikatelé vytvářejí šedesát procent HDP. ODS živnostníky v návrhu definuje jako firmy s obratem do 15 miliónů korun ročně.

Sobotka říká, že tento systém by byl zneužitelný

Pokud by dostali podnikatelé daňové prázdniny, platili by daně jen zaměstnanci, uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka. Každý zaměstnanec by se tak mohl obrátit na Ústavní soud.

Římanův návrh navíc podle Sobotky umožňuje daňové úniky. "Není problém, aby se čtyři živnostníci dohodli, vzájemně si fakturovali vysoké náklady vždycky tím směrem, který živnostník má v tom roce daňové prázdniny," uvedl.

"ODS navrhla systém rovné daně, což znamená výpadek kolem 200 miliard korun, tady navrhuje další výpadek, to jsou výpadky které si Česká republika nemůže dovolit," míní Sobotka. Podle něj by tak ve státním rozpočtu chyběly peníze například na valorizaci důchodů nebo na platy učitelů.

ODS chce zrušit to, co ČSSD zavedla

Říman je autorem celkem patnácti slibů, kterými chce jeho strana v červnových parlamentních volbách získat hlasy živnostníků, tedy asi jednoho miliónu voličů. Drtivá většina návrhů ruší kroky, které zavedly v minulých letech sociálně demokratické vlády.

Z obchodů by tak podle představ ODS měly opět zmizet registrační pokladny, živnostníci by nemuseli odvádět minimální daň nebo platit nemocenské dávky svým zaměstnancům. Říman také plánuje opětovnou legalizaci takzvaného švarcsystému (zaměstnávání pracovníků na živnostenský list) a omezení moci odborových organizací v malých firmách.

"V malých firmách, kde se všichni znají, odbory nejsou potřeba," tvrdí Říman. U nich má také začít liberalizace zákoníku práce, tedy větší smluvní volnost mezi vlastníky a zaměstnanci, kteří nemusí podepsat klasickou pracovní smlouvu.