Pro předlohu v senátní verzi hlasovalo 91 ze 175 přítomných poslanců, proti jich bylo 79. Přijetí zákona stejně jako při předchozím schvalování ve Sněmovně prosadili poslanci vládní koalice. Proti hlasovala jen poslankyně US-DEU Taťána Fischerová. Ta původně hrozila tím, že raději složí mandát, než aby hlasovala pro předlohu.

Nájemné bude růst v průměru o 14,2 procenta ročně po dobu čtyř let. Vlastníci domů tak mohou nájmy začít zvyšovat od ledna 2007. Od roku 2011 by měla výši činží určovat dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem. [celá zpráva]

Příslušnou předlohu schválila Sněmovna i s doporučením Senátu, který odmítl umožnit od roku 2011 regulovat nájemné i v bytech, kde už nyní činže regulovány nejsou.

Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek připomněl, že podoba zákona je výsledkem kompromisu koaličních stran. "Jsem bytostně přesvědčen, že deregulace nájmu je velmi potřebná a není možné ji už nadále odkládat," uvedl již dříve.

Martínek odmítl námitky některých vlastníků domů i senátorů, že by byl návrh zákona protiústavní. Podle senátorky Jitky Seitlové (za hnutí Nezávislí) jde zákon proti ochraně vlastnického práva. Majitelé domů, kteří vlastní přibližně 300 000 bytů s regulovaným nájemným, protiústavnost zákona vidí v tom, že jim s výjimkou Prahy růst činží neumožní pokrýt náklady na běžné opravy a údržbu.

Nájmy se podle zákona mají zvyšovat až do pěti procent tržní ceny bytu, v případě čtvrté kategorie do 4,5 procenta. Byty se podle kategorií již nerozdělují, kvůli nájemním smlouvám se s těmito termíny ale stále počítá.