Je to výsledek zdražení některých poplatků, celkového nárůstu počtu transakcí a zvýšení úvěrové činnosti. Naopak úrokové výnosy ČS klesly kvůli nízkým sazbám o pět procent. Klientské vklady vzrostly o 22 miliard na 423 miliard korun.

Více než o třetinu se zvýšily úvěry obyvatelstvu, kde je tradičně vysoký zájem především o hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. Provozní náklady ČS meziročně stouply o osm procent kvůli odpisům informačních technologií.

Téměř o pětinu spořitelna zvýšila personální náklady, od čehož si slibuje posílení konkurenceschopnosti na trhu práce. Majoritním vlastníkem České spořitelny je rakouská Erste Bank s téměř 98 procenty akcií. Podle generálního ředitele ČS Jacka Stacka je letošní rok z hlediska ziskovosti pro banky obtížný. "Prostředí nízkých úrokových sazeb, obecně pouze mírný nárůst úvěrů a zrušení anonymních vkladních knížek vytvořily nepříznivé podmínky," uvedl.

Celková aktiva České spořitelny za první čtvrtletí vzrostla o dvanáct procent na 550 miliard korun. Návratnost kapitálu by se na konci roku měla pohybovat nad dvaceti procenty, když v prvním čtvrtletí to bylo 23,6 procenta. Dosažení tohoto ukazatele souvisí podle Stacka se spokojeností klientů. Banka chce proto dále investovat do zlepšování kvality služeb.