"Prožíváme čtrnáctý rok slibů a takzvaných restrukturalizací. Pro mnoho našich již bývalých kolegů to znamenalo vyhazov," promluvil k účastníkům protestní akce místopředseda Odborového sdružení Petr Abrahamčík. Dodal, že za tuto dobu se počet zaměstnanců Vítkovic snížil ze 37 tisíc na 6 tisíc. Jak řekl, další stovky mají být propuštěny letos. "Nadešel čas říct, že už toho bylo dost," prohlásil a demonstranti reagovali skandováním "Už toho bylo dost", "Fuj, fuj", a pískotem z desítek píšťalek.

Jak dále uvedl Abrahamčík, Praha by měla vzít na vědomí, že při prodeji holdingu by nemělo jít jen o cenu, ale také o perspektivu firmy. "V Praze se jedná o nás bez nás," řekl, načež se opět ozvalo "Fuj" a píšťalky.

Místopředseda Odborového svazu Kovo Josef Středula uvedl, že v Ostravě a 80kilometrovém okruhu je nakumulováno přes 100 tisíc nezaměstnaných. "Jakou máte perspektivu? Přijdete nás podpořit na ostravskou demonstraci proti nezaměstnanosti 22. května?" obrátil se k účastníkům čtvrtečního mítinku. Odpověděli mu kladně.

"Vedete nás do záhuby"

"Vedete nás do záhuby", "Vaše neschopnost na naše hlavy", "Starejte se, vedete firmu a ne Titanik", "Nešetřete na zaměstnancích, šetřete na sobě", "Chceme práci, abychom žili ze mzdy, ne z podpory", "Kdo bude živit moje děti?" Tyto a další transparenty nesli účastníci mítinku.

"Chtělo by to defenestraci, ne pouze demonstraci," rozhořčoval se jeden z vítkovických strojařů. "Ta nejistota už se nedá vydržet. Dělám ve Vítkovicích třicet let a dnes se třesu strachy, co bude," svěřila se Právu 46letá dělnice, matka dvou studujících dcer, jejíž manžel je v částečném invalidním důchodu. "Zoufám si při pomyšlení, co nás čeká, z čeho budeme žít," dodala. "Kdybych přišel o práci, byla by to katastrofa. Obě děcka studují, všechno je drahé, nedokážu si představit, co bych dělal, kdybych byl propuštěn. V mém věku mě těžko někdo zaměstná," řekl 53letý dělník ze střediska mechaniky, který je ve Vítkovicích zaměstnán už 37 let.

Účastníci mítinku schválili prohlášení, v němž žádají okamžitý odchod vedoucích pracovníků společnosti Vítkovice Strojírenství, kteří zavinili "dnešní kritický stav společnosti". Do doby jednání s nově jmenovaným vedením požadují zastavení veškerých organizačních změn s dopadem na zaměstnanost. Obracejí se rovněž na Fond národního majetku a Českou konsolidační agenturu, aby podmínkou prodeje Vítkovic jako celku nebyla jen cena, ale i reálný a perspektivní podnikatelský záměr nového nabyvatele.

Odbory nechtějí ustoupit

"Nechceme připustit, aby stovky lidí musely opustit brány závodu," řekl Abrahamčík a dodal, že odbory jsou připraveny pokračovat v protestních akcích a uspořádat výstražnou stávku.

"Vedení společnosti naprosto respektuje právo odborářů uskutečnit protestní mítink, nicméně restrukturalizace této dceřiné společnosti, jejímž hlavním záměrem je zvýšit produktivitu a zachovat tržní hodnotu firmy, musí pokračovat," řekla Právu tisková mluvčí Vítkovic Lenka Hatlapatková.