Z kartelové dohody podezřívá distributory léků ministr zdravotnictví David Rath, jenž chtěl proto antimonopolní úřad požádat, aby se případem zabýval. Podle Mezinárodní asociace farmaceutických společností však zavání porušením pravidel hospodářské soutěže i Rathův výběr jediného nového dodavatele léků.

Podle Peciny je v pořádku, když se firma rozhodne z důvodu neplnění závazků dodávky přerušit. Pokud jde ale o asociaci, která sdružuje několik společností, mohlo by jít o porušení zákona. "Je to pochopitelně věc, kterou nemůže náš úřad nechat bez povšimnutí," vysvětlil Pecina.

AVEL jakoukoliv dohodu popírá

"Věřím, že po našem vysvětlení úřad uzná, že o kartelovou dohodu nejde," řekl výkonný ředitel AVEL Pavel Suchý. Podle něj záleží rozhodnutí o dodávkách na každém distributorovi, protože má každý s konkrétní nemocnicí jiný vztah. Mezi firmami je navíc taková konkurence, že by se nedohodly, míní.

Pokud by ÚOHS zahájil správní řízení, distributoři svůj postoj nezmění. "Každý distributor nemůže kvůli šetření úřadu odstoupit od vymáhání pohledávek," podotkl Suchý. AVEL je podle něj připraven s antimonopolním úřadem spolupracovat.

Čtyři velkodistributoři zastavili minulý týden dodávky léků do tří nejzadluženějších nemocnic - Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze a brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Všem ostatním zkrátili platební lhůty na 14 dní. [celá zpráva] Jeden ze členů asociace, společnost Pharmos, později dodávky obnovil, podle dnešních informací je ale od 1. března opět zastaví. [celá zpráva].