Podle místopředsedy odborů hranické továrny Víta Grulicha vyjádření nuceného správce neznamená, že by závod byl součástí konkurzního řízení s LG.Philips Displays Holding.

"Nelze tak jednoznačně vyhlásit konkurzní řízení na nás, protože podléháme českým zákonům. Situaci vnímáme tak, že nejsme v platební neschopnosti, protože máme z čeho a pro koho vyrábět a vyrábíme. To je pro nás to nejdůležitější. Samozřejmě je ale třeba vyřešit, komu patříme nebo nepatříme," řekl v pátek po dnešní schůzce s vedením závodu Grulich.

Česká vláda hodlá pro hranický závod zajistit překlenovací úvěr až 300 miliónů korun. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban minulý týden řekl, že o pomoci by se mohlo rozhodnout tento týden [celá zpráva].

Hranický závod ve středu obnovil provoz třetí, poslední linky na výrobu obrazovek.

Vedle továren v Nizozemsku byla za zbankrotovanou prohlášena i pobočka v Německu. Francouzská součást vyhlásila platební neschopnost a česká odnož je v potížích. Podle zdrojů z řad největších věřitelů je jasné, že podnik vyrábí produkty, jejichž čas je pryč.

"Česká součást je ve velmi těžké situaci a to nám teď zabírá nejvíce času. Potřebujeme peníze, abychom mohli obnovit hotovostní toky. Česká vláda, která v minulosti poskytla rozsáhlé subvence, nyní zkoumá, zda by tam mohla výrobu předfinancovat," řekl Deterink.

Část výroby převedena na nové podniky

LG.Philips Displays je největším světovým výrobcem klasických televizních obrazovek a bankrot vyhlásil asi před dvěma týdny. Firma je společným podnikem nizozemské společnosti Philips a jihokorejského koncernu LG Electronics. Sídlo má ale v Hongkongu.

Na konci ledna podnik sdělil, že bankrot ovlivní zhruba 750 lidí v Nizozemsku a Německu. Deterink ale dnes řekl, že bankrot se dotýká celého podniku LG.Philips Displays, všech jeho součástí i zaměstnanců. "Všechno spadá pod holdingovou společnost, která vyhlásila bankrot. Všech 20 závodů a přes 17 000 lidí. Je to jeden z největších bankrotů v historii Nizozemska," řekl.

Část výroby v Británii a v Nizozemsku byla převedena na nové podniky, což zachránilo asi 400 pracovních míst.

Zdroj ze skupiny věřitelů řekl, že bankrot zřejmě povede k likvidaci, nikoliv k obnově výroby. Banky, kterým podnik dluží přes 600 miliónů dolarů, zřejmě budou požadovat proplacení zástav, včetně pozemků.