Německá a nizozemská pobočka korejské společnosti LG. Philips požádaly v pátek o ochranu před věřiteli, což de facto znamená, že firmy jsou před krachem.

"Pro hranickou továrnu to znamená, že stojí jako nezávislá společnost, která není finančně podporována ani mateřskými společnostmi ani bankami. Proto teď hledáme cesty, jak fungovat dál, jak udržet továrnu v provozu," řekla mluvčí hranického závodu LG. Philips Zuzana Fojtíková.

Firma žádost o ochranu zdůvodnila tím, že se zhoršují podmínky na trhu s klasickými obrazovkami, proto se jí nedaří. Navíc nemůže splatit jeden vysoký dluh.

Zaměstnává celosvětově přibližně 22 000 lidí. Pobočka v Hranicích na Moravě zaměstnává 1300 lidí. Firma už propustila 350 zaměstnanců v nizozemském Eindhovenu a 400 zaměstnanců v německých Cáchách.

Vzhledem k neschopnosti mateřské firmy poskytovat finanční zajištění svým dceřiným společnostem, jsou vážně ohroženy provozovny v České republice, na Slovensku, ve Francii, v Mexiku a Spojených státech.

Provozy v Asii, Brazílii, Indonésii, Koreji, Číně a také pobočky ve Velké Británii a Polsku budou pokračovat v normálním provozu, takže celkově bude společnost fungovat na 85 procent.