Levnější akcie přilákaly k nákupu investory u několika titulů, aktivní bilanci však zaznamenaly pouze dvě emise ve SPAD pražské burzy, a to Český Telecom a Unipetrol. Makléři soudí, že o změnu trendu ve středu nešlo.

Komerční banka oslabila po prodejích zahraničních investorů o 2,58 procenta na 2040 Kč, České radiokomunikace o 1,84 procenta na 192,20 Kč. ČEZ ztrátu postupně omezil na 0,62 procenta a uzavřel na 110,85 Kč.

Telecom posílil o 0,38 procenta na 342,80 Kč, Unipetrol o 0,12 procenta na 49,50 Kč.

Dolar ztrácel

Americká centrální banka (Fed) podle všeobecného očekávání v úterý ponechala úrokové sazby beze změn. Základní sazba na federální fondy tak zůstala na 1,25 procenta, což je nejníže od roku 1961. Investory ale znepokojilo prohlášení americké centrální banky, že ekonomice stále hrozí riziko dalšího oslabení. Fed naznačil, že se obává spíše deflace než inflace.

V průběhu středečního obchodování na devizovém trhu dolar oslaboval a česká koruna dosáhla až na 27,44 Kč za dolar. Pak se však vývoj otočil a česká měna ztrácela v souladu se situací na eurodolarovém trhu.

Evropa

Evropské akcie ve středu oslabovaly po nejasných signálech z amerických trhů. Dařilo se akciím peněžních ústavů a výrobcům léků. Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer posílil o čtyři procenta po oznámení, že se prodej jeho výrobků v prvním čtvrtletí zvýšil o pět procent.a čistý zisk o 12 procent na 586 miliónů eur. Dluh společnosti se snížil o 1,1 miliardy eur na 7,7 miliardy eur.

Francouzský strojírenský koncern Alstom zpevnil o výrazných 15 procent po spekulacích, že získal významnou zakázku, a to přesto, že investiční banka JPMorgan přinesla údaje o jeho předpokládaném čtvrtletním poklesu výkonnosti.