Základní kapitál tak bude navyšovat pouze druhý vlastník Contactelu, kterým je s podílem 50 procent dánská společnost TDC Solutions, která vznikla v roce 2002 sloučením divize TDC Internet, předchozího vlastníka Contactelu, a dánské domácí divize TDC Tele Danmark. Valná hromada Contactelu rozhodla o zvýšení základního kapitálu společnosti peněžitým vkladem o 803,47 mil. Kč. Základní kapitál se tak navyšuje na takřka 4,2 miliardy Kč.

Využije TDC opci na odkup akcií?

TDC se měla do 2. května rozhodnout, zda využije opci na odkup zbývajícího podílu ČRa v Contactelu, čímž by se dánská společnost stala stoprocentním vlastníkem. Oficiální stanovisko společnost prozatím nesdělila, ČTK však s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvádí, že TDC opci využije. V polovině dubna o možnosti odkupu 50 procent akcií Contactelu Českými radiokomunikacemi informoval novináře generální ředitel ČRa Miroslav Čuřín.

Základní údaje Contactel k datu 6.6.2003
Vlastníci 50% TDC Solutions
50% České Radiokomunikace, a.s.
Předmět podnikání telekomunikační služby
Oblast působení: ČR
Základní jmění: 3,375 mld. Kč
Počet zaměstnanců: 297
Zdroj: Contactel

Ekonomické výsledky Contactelu a ČRa

Contactel v roce 2002 zvýšil své výnosy o 50% na 750 mil. Kč a zároveň snížil čistou ztrátu o 40% na 700 mil. korun, informuje společnost na svých internetových stránkách. Ztrátu společnost vykazuje trvale od vzniku v roce 1999, uvádí ČTK. Contactel poskytuje své služby na území celé České republiky a zaměstnává více než 300 pracovníků.

Rovněž ČRa, jehož majoritním vlastníkem se 72 procenty je konsorcium Bivideon (TDC a Deutsche Bank), vykázaly za loňský rok ztrátu 453 miliónů korun. To je hluboký propad proti roku 2001, kdy naopak dosáhly čistého zisku 1,22 miliardy korun. Firma se vzhledem k velmi omezenému růstovému potenciálu těch segmentů trhu, v nichž má tradici, snaží zvrátit negativní trend důrazem na rozvoj internetu a hlasových služeb. Letos ČRa očekávají návrat k provoznímu zisku. Ten by se měl pohybovat kolem 45 miliónů korun. Investice se sníží z loňských 630 na 464 miliónů a tržby budou stagnovat na zhruba 2,3 miliardy Kč.